صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > دومین مجمع ایران و ترکیه


  چاپ        ارسال به دوست

همایش

دومین مجمع ایران و ترکیه

 

دومین مجمع همکاری های بین بخشی دو کشور  با حضور 130 نفر از اساتید دانشگاهی، محققان و مسئولین اجرائی دوکشور با همکاری موسسه مطالعات استراتژیک آسیائی ترکیه (تاسام) و دفتر مطالعات سیاسی بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان 5 و 6 دی ماه  1394 در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی برگزار شد.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه، رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه، استانداران استان های آذربایجان غربی و شرقی، روسای مناطق آزاد تجاری ماکو و ارس، اساتید دانشگاهها، سفیر و کارشناسان سفارت جمهوری ترکیه، پژوهشگران دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی، مسئولین اتاق بازرگانی، نمایندگانی از سازمان میراث فرهنگی و استانداری استانهای  آذربایجان غربی و شرقی، کارشناسان، برخی از مسئولین سابق نهاد های ایرانی در ترکیه با ارائه مقاله و شرکت در بحث های تخصصی مشارکت فعال نمودند.

در این نشست شرکت کنندگان به بررسی روابط ترکیه و ایران و عناصر این روابط، ترسیم وضعیت فعلی و کارهائی که باید برای استقرار صلح و امنیت و نظم منطقه ای انجام شود پرداختند.در پانل های تخصصی این مجمع که طی دو روز برگزار شد صاحب نظران از دو کشور برداشت خود را از موضوعات مطروحه ابراز و تلاش نمودند راه حل هائی برای حل مشکلات موجود ارائه و طرح هائی برای همکاری مشترک در زمینه های مورد علاقه ارائه نمایند .

برگزاری دومین  مجمع همکاری های بین بخشی ایران و ترکیه ( با رویکرد عمدتا سیاسی و اقتصادی) به دنبال ضرورت ها و احساس نیازهایی که توسط کارشناسان تشخیص داده شده است  مورد توجه قرار گرفته و بطور خلاصه  اهم ضرورت های برگزاری این همایش را می توان این گونه برشمرد:

1.      نیاز به بازنگری جدی و مهندسی دوباره مفهوم و معنای تجاری مناطق آزاد در استان های مرزی

2.      تبیین دقیق و موشکافانه دیدگاه ها، چالش ها و تجارب موفق موسسات علمی و پژوهشی دولتی و غیردولتی درحوزه اقتصادی و سیاسی.

3.      نیاز به شناسایی دقیق بهبود شاخص های تجاری در کشور جهت رسیدن به افق سند 1404 جمهوری اسامی ایران در استان های مرزی.

4.      شناسایی دقیق استانداردهای تجاری  در استان های مرزی.

5.      استفاده از ظرفیت های فرهنگی در جهت رسیدن به درک مشترک در موضوعات اقتصادی.

 

هدف این مجمع بررسی همکاری های بین بخشی و نحوه تعمیق مناسبات همه جانیه دو کشور در سایه تحولات منطقه ای و جهانی و توجه به تفاسیر و توقعات برای آینده، جهت حل مسائل موجود بود. همچنین، با توجه به این نکته که تحولات نوین، ضرورت همکاری های ایران و ترکیه را به عنوان دو قدرت بزرگ منطقه ای بیش از پیش نمایان ساخته است تلاش نمودند نیل به درک مشترک بین دو کشور را تسهیل نمایند.

برای دیدن گزارش اولین مجمع مشترک اینجا کلیک نمایید.

بیانیه تهران

1.      دومین مجمع ایران- ترکیه در 26 و 27 دسامبر 2015 (5 و 6 دی ماه 1394) در فضایی سازنده و دوستانه در تهران برگزار گردید. این رویداد به طور مشترک از سوی دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران و تاسام (مرکز آسیایی پژوهش‌های راهبردی ترکیه) و با مشارکت راهبردی داکا (کارگزاری توسعه شرق) و همچنین، با حمایت وزارت امور خارجه ترکیه سازماندهی شده و بر موضوع "فرصت‌های تحکیم همکاری‌ در حوزه‌های بخشی و مالی" متمرکز گردید. بازرگانان، مقامات حکومتی، رهبران فکری، مقامات سازمان‌های مردم نهاد و اتاقهای فکر، دانشگاهیان، نمایندگان مجلس، مقامات اجرایی در سطوح مختلف، اعضای ناظر از نمایندگیهای دیپلماتیک، کارشناسان و اصحاب رسانه از دو کشور ایران و ترکیه، در این گردهمایی حضور یافتند. محور موضوعات این نشست، عبارت بودند از: "آخرین تحولات بین المللی و منطقهای"، "چشم انداز همکاریهای ایران و ترکیه در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی"، "همکاری در دوره پساتحریم: حوزه‌های مالی، تجاری، بانکی و سرمایه‌گذاری"، "همکاری در حوزه‌های علمی، فناوری و آموزش"، "چشم انداز همکاری‌های فرهنگی، زیست‌محیطی و گردشگری"، "تروریسم و افراطیگری: الگوهای کنونی و پیامدها"، "چشم انداز همکاری‌های استانی"، "دیپلماسی عمومی"، "چشم انداز همکاری‌های صنعتی و زیرساختی"، و "چشم انداز آینده".                                  

2.      در این مجمع، بر قطعنامه ایران- ترکیه در وان، تاکید شده و تصمیم گرفته شد که ساختار نهادینه شده، حفظ و تقویت گردد. به علاوه، در این مجمع تاکید شد که مقامات عمومی و سازمان‌های مردم نهاد فعال در مجامع بین‌المللی، در این فرآیند مشارکت نموده و از آن حمایت کنند. همچنین در این مجمع تاکید شد که دو طرف بایستی تعاملات مدنی خود را به منظور حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات، افزایش دهند.

3.      ترکیه و ایران نمایانگر دو کشور بدون هیچگونه سابقه امپریالیستی و دارای موضع قوی علیه طوفانها هستند. هر دو کشور با دارا بودن موقعیت ژئوپولتیک چند لایه خود، به عنوان گذرگاهی برای آسیا و اروپا محسوب می‌شوند. رقابت عالی بین این دو کشور همسایه به هیچ یک از طرفین، اجازه باخت در میان مدت و بلندمدت را نمی‌دهد؛ گو اینکه همکاری و هماهنگی قابل توجه همواره روند غالب در مناسبات دو کشور بوده است. بنابراین، هیچ دلیل موجهی برای آن‌ها وجود ندارد که در روابط ضروری و حیاتی خود از جانب یکدیگر احساس تهدید داشته باشند. با این حال، شکل‌گیری شرایط همکاری به کنش متقابل بستگی دارد. در این زمینه، علاوه بر گامهای سیاسی و استراتژیک، تحکیم مناسبات مالی و بخشی نیز الزامی است.

4.      آشوب کنونی در منطقه، نتیجۀ اقدامات کشورهای خارج از منطقه بوده و تاثیر عمیقی بر ایران و ترکیه داشته است. در این زمینه، فرقه‌گرایی بزرگترین مشکل را برای جهان اسلام ایجاد کرده‌است. خرده ملی‌گرایی که نه تنها در هر دو کشور ایران و ترکیه، بلکه در خاورمیانه، شمال آفریقا، روسیه و آسیای جنوبی گسترش یافته؛ تهدیدی جدی است. دو طرف با درک این وضعیت، بر ضرورت حل و فصل سیاسی بحرانهای جاری منطقه از جمله بحران سوریه توافق دارند. بر این اساس، نیاز است که همۀ کشورهای جهان اسلام، با اتخاذ ادبیات مشترک و تقویت همکاری‌ها در قالب سازمان همکاری‌های اسلامی، اکو و گروه دی8 با تهدیدات راهبردی مبارزه نمایند.

5.      روابط دو کشور ایران و ترکیه، عمدتا با اظهارات مقامات رسمی دو کشور شکل می گیرد. اما این واقعیت که رسانه‌ها در هر دو کشور بیشتر بر ابعاد منفی این اظهارات تاکید نموده و بیانات مثبت را نادیده می گیرند، توسعه روابط مثبت بین دو ملت و دو ملت را تحت تاثیر قرار می دهد.   

6.       فعالیت‌های اقتصادی ترکیه عمدتا در بخش غربی این کشور متمرکز شده و این مسئله، هزینه‌های حمل و نقل بین ترکیه و ایران را افزایش می‌دهد. بنابراین، ضروری است که زیرساخت‌های حمل و نقل، و مهم‌تر از همه، خط راه آهن، بین دو کشور تقویت شود.

7.       مقامات محلی و بازیگران مربوطه در هر دو کشور بایستی به منظور ساخت "شهرهای هوشمند"، با تمام ابعاد آن، با یکدیگر همکاری کنند.

8.      ایران و ترکیه، در فناوریهای دفاعی و هوا و فضا، به موفقیتهای قابل توجهی دست یافتهاند. تبادل دانش این فناوری‌ها می‌تواند برای هر دو کشور مفید باشد. هر دو طرف بایستی بر فرصت‌های همکاری در صنایع دفاعی سرمایه‌گذاری کرده و آن را توسعه دهند.

9.      تاسیس صندوقی مانند صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا، که هدف سرمایهگذاری یک پانزدهم را دنبال می‌کند؛ می‌تواند در حل مشکل کمبودهای مالی در سرمایه‌گذاری، سازنده باشد. همچنین، انتظار می‌رود که دو کشور ابتکارات مشترکی را در صنایع بانکداری و بیمه اجرا نمایند.   

10.  با رفع تحریم‌ها علیه ایران، فرصت همکاری‌های ژرف بین ایران و ترکیه، فراهم میگردد. بدین ترتیب، امکان همکاری دو کشور در زمینه تبادل دانش و فناوری برقرار می‌شود.

11.   اکنون، بیش از گذشته، همکاریهای دو کشور در حوزه سلامت، گردشگری سلامت، گردشگری و محیط زیست ضرورت یافته است. موانع و عدم توازن در گردشگری نیازمند ترتیبات دوباره پیرامون منافع مشترک است. پیشنهاد می‌شود که مراکز تجاری مرزی به منظور توسعه گردشگری، بازگشایی شود. تورهای مشترک باید به منظور افزایش تعداد گردشگران از کشورهای ثالث برگزار گردد. همچنین، تبادل دانش و فناوری در حوزه سلامت برای هر دو کشور مفید خواهد بود. از سوی دیگر، از آنجاکه چالشهای زیست محیطی فراتر از مرزها می رود؛ امکان انتقال آب، بین دریاچه وان و دریاچه ارومیه نیازمند بررسی است.

12.  یکی دیگر از ابزارهای مهم برای حل مسائل منطقه چراد بود.رزها می رود. بریار منای همکاری در علم، فناوری و آموزش است. بنابراین ضروری است که همکاری بین دانشگاههای ایران و ترکیه بهبود یابد، مشکلات اعتبارگذاری مورد بررسی قرار گیرد و تعداد مجامع مشترک افزایش یابد.

13.  اهمیت تاثیر قدرت نرم بر روابط را نباید نادیده انگاشت. در این زمینه، ارتقای روابط فرهنگی با تاکید بر شباهت‌های بین مردم ایران و ترکیه و تقویت ابزارهای فعالیت مشترک در سطح منطقه و جهان اسلام، حائز اهمیت ویژه است.

14.  در این مجمع، فراخوان دو کشور به تنظیم یک توافقنامه تجارت آزاد، که در بیانیه 2014 وان تصویب شد، مجدداً مورد تاکید قرار گرفت.

15.   در مجموع، این رویداد برای هر دو طرف سودمند و کارا بوده و محفلی را برای بیان صریح انتظارات طرفین، مهیا نمود. همچنین، تصمیم گرفته‌شد که بیانیه تهران در اختیار مقامات عمومی و مدنی دو کشور قرار گیرد.

تهران- 6 دی 1394IPIS

TASAM

DAKA

European Strategic Investment Fund


١٦:٤٧ - 1394/09/28    /    شماره : ١٥٥٩    /    تعداد نمایش : ٥٩٠٧خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.