صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > همایش بین المللی :‌ « برنامه و فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران: مدالیتی همكاری با آژانس »


  چاپ        ارسال به دوست

همایش بین المللی :‌ « برنامه و فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران: مدالیتی همكاری با آژانس »

زمان: یكشنبه 19 - اسفند 1386 ساعت 9 صبح
مكان: دفترمطالعات سیاسی و بین المللی


دفترمطالعات سیاسی و بین المللی به منظور ارزیابی روند طی شده و چشم انداز دیپلماسی هسته ای جمهوری اسلامی ایران در پرتو گزارش اخیر آژانس، همایشی بین المللی را تحت عنوان : « برنامه و فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران:‌ مدالیتی همكاری با آژانس » درر روز یكشنه 19 - اسفند 1386 ساعت 9 صبح برگزار نمود.
در این همایش حدود 50 نفر از اندیشمندان، حقوق دانان و مقام های سیاسی و بین المللی از كشورهای المان، آمریكا، آذربایجان؛ آفریقای جنوبی، اردن، ارمنستان، ازبكستان، استرالیا، افغانستان، الجزایر، امارات متحده عربی، اندونزی، انگلستان، ایتالیا، بلژیك، بلغارستان، تایلند، تركیه ، پاكستان، چین، ژاپن، سوئد، فرانسه، فیلیپیین، كانادا، كوبا، لبنان، لیبی، لهستان، مصر، مكزیك، نیوزلند، یمن، یونان، واتیكان، ویتنام، هلند و هند شركت كردند.
برنامه همایش شامل جلسه افتتاحیه با سخنان دكتر متكی وزیر محترم امور خارجه، یك جلسه عمومی با حضور سخنرانان برگزیده همایش، دو میزگرد تخصصی درباره مدالیتی همكاری و آینده فعالیت های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران و جلسه اختتامیه با سخنرانی دكتر جلیلی دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی كشور برگزار شد.

سخنرانی آقای متكی، وزیر محترم امورخارجه
===========================
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد : ملت بزرگ ایران درکنار عمل به تعهدات خود، خواسته ای فراتر از اعمال حقوق غیر قابل انکار خود طبق معاده NPT برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای ندارد و استفاده ابزاری از نهادهای بین المللی سبب نخواهد شد که از حقوق مسلم خود کوتاه بیاید.
منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مراسم افتتاحیه همایش بین المللی "برنامه و فعالیت هسته ای صلح آمیز ایران: مدالتی همکاری با آژانس" که در دفتر مطالعات وزارت خارجه برگزار شد، گفت : تمامی توجیهات و مبانی اقدامات شورای امنیت رنگ باخته و اکنون بیش از هر زمان دیگری مشخص است که قطعنامه های مصوب قبلی شورای امنیت فاقد هر گونه توجیه فنی و حقوقی بوده و تنها برخاسته از اهداف مغرضانه و سیاسی چند کشور خاص است.

وی تاکید کرد: بالطبع ادامه این روند موجب بی اعتباری مضاعف شورای امنیت و خدشه دار شدن و تقلیل اعتبار و جایگاه آژانس بین المللی انرژی اتمی که باید محور رسیدگی به فعالیت های هسته ای کشورهای عضو باشد خواهد شد و به معنای برداشتن یک گام اشتباه خواهد بود.

متکی گفت: به عقیده من گفتگو و تبادل دیدگاهها بهترین شیوه برای حل وفصل اختلافات ومسائل پیچیده بین المللی است، خصوصا اینکه موضوع بحث امروز برنامه و فعالیت های هسته ای ایران، مدالیتی همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی است که خود دلیلی واضح بر علت تاکید ایران بر نتیجه بخش بودن گفتگو، تبادل نظر و همکاری است.

وی ادامه داد: برای هر گونه همکاری باید چارچوبی وجود داشته باشد و همکاریهای کشورها با نهادها و سازمان های بین المللی اصولا باید بر مبنای اساسنامه های این سازمان ها باشد، اساسنامه هر سازمانی باید بدون تبعیض و به دور از معیارهای دو گانه اجرا شود تا کشورها اطمینان یابند که این سیستم همکاری سازمانی قابل اتکا و اعتماد است این مسئله در خصوص آژانس بین المللی انرژی اتمی مصداق دارد، ما معتقدیم تعهد همه کشورها به اساسنامه آژانس واجرای بدون تبعیض مقررات آن بهترین وسیله برای کمک به تقویت این سازمان بین المللی است.

وزیرامور خارجه یاد آور شد : با توجه به اعلام برخی ابهامات، جمهوری اسلامی ایران طی سالهای گذشته تمامی تلاش های خود را در جهت شفاف سازی واطمینان دادن درباره ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای خود به عمل آورد، بازرسی های گسترده و بی سابقه آژانس از فعالیت های هسته ای ایران (بیش از 3000 نفر روز تا کنون) و ارائه دسترسی های فراتر از پروتکل الحاقی و در نهایت تدوین برنامه کار وحل تمام مسائل باقی مانده گواهی روشن بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای شفاف سازی فعالیت های هسته ای خود می باشد.

وی افزود : تلاش ما در این جهت بوده است که در چارچوب سازوکارهای موجود NPT و آژانس برای استیفای حقوق قانونی و مشروع خود درباره برنامه هسته ای صلح آمیزمان اعتماد سازی کنیم و دراین راه گام های بلندی نیز برداشته ایم ، همکاری های اخیر جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در چارچوب همین رهیافت ادامه یافت و در نهایت به گواهی گزارش اخیر مدیر کل آژانس تمامی ابهامات مطرح در این زمینه برطرف ومسائل باقی مانده حل شد.

متکی تصریح کرد : آنچه تا کنون سبب شده بود که موضوع برنامه های هسته ای ایران در دستور کار آژانس و سپس به عنوان مبنای اقدامات ناعادلانه وغیر حقوقی شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد طرح ابهامات و ادعاهایی از سوی چند کشور خاص یا اغراض سیاسی در خصوص فعالیت های هسته ای ایران بود که با بزرگ نمایی آنها سعی کردند ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را زیر سئوال ببرند و آن را پنهانکاری رفتار غیر شفاف و غیر قانونمند معرفی نمایند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران وآژانس برای رفع ابهامات از فعالیتهای صلح آمیزهسته ای ایران و حل و فصل موضوعات باقی مانده در 21 اوت 2007 پیرامون برنامه کاری در این مورد به تفاهم رسیدند، بر اساس این برنامه کاری فهرست مشخصی از شش موضوع باقیمانده شامل تحقیقات پیرامون پلوتونیوم، سانتریفیوژهای P1 , P2، منشاء آلودگی، سند اورانیوم فلزی، پلوتونیوم 210 و معدن گچین، از طرف آژانس به ایران ارائه شد. علیرغم اینکه طبق تفاهمات اولیه قرار بود فقط به موضوعات باقی مانده از گذشته پرداخته شود، جمهوری اسلامی ایران بر اساس حسن نیت خود و در جهت همکاری بیشتر با آژانس به مسائل حال نیز توجه کرد. لذا مذاکرات در مورد دو سند مهم حقوقی یعنی سند رهیافت پادمان و سند ضمیمه تاسیسات غنی سازی در نطنز را آغاز کرد که این دو سند نهایی شده و از 30 سپتامبر 2007 نیز به مرحله اجرا در آمده است. بر این اساس عملیاتی شدن این سند، اطمینان لازم را برای راستی آزمایی آژانس در مورد فعالیت های غنی سازی ایران برای زمان حال و آینده فراهم آورده است. جمهوری اسلامی ایران در اجرای برنامه کاری نهایت همکاری و شفافیت را به عمل آورده و زودتر از زمان بندی تعیین شده در برنامه کاری، آن را به سرانجام رساند.

وی با بیان اینکه طبق برنامه کاری اجرای آن به 18 ماه زمان نیاز داشت اما جمهوری اسلامی ایران آن را در 6 ماه اجرا نمود افزود : گزارش 22 فوریه 2008 آژانس به وضوح و به روشنی اعلام کرده که شش موضوع که قبلا تحت عنوان مسائل باقیمانده در چارچوب همکاری های پادمانی ایران با آژانس مطرح بوده به صورت کلی حل وفصل شده وجمهوری اسلامی ایران به تمامی سئوالات آژانس در این خصوص طبق برنامه کاری توافق شده و حتی زودتر از آن پاسخ داده واین پاسخ ها با یافته های آژانس سازگاری دارند وآژانس دیگر این موضوعات را به عنوان موضوعات باقیمانده تلقی نمی کند.

متکی گفت : در این گزارش همچنین اعلام شده است که فعالیت های هسته ای جاری ایران تحت نظارت آژانس قرار دارد و آژانس قادر است به راستی آزمایی خود در خصوص عدم انحراف موارد وفعالیت های هسته ای اظهار شده در ایران ادامه دهد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت : تمامی توجیهات و مبانی اقدامات شورای امنیت رنگ باخته و اکنون بیش از هر زمان دیگری مشخص است که قطعنامه های مصوب قبلی شورای امنیت فاقد هر گونه توجیه فنی و حقوقی بوده و تنها برخاسته از اهداف مغرضانه و سیاسی چند کشور خاص است. باطبع ادامه این روند موجب بی اعتباری مضاعف شورای امنیت وخدشه دار شدن و تقلیل اعتبار و جایگاه آژانس بین المللی انرژی اتمی که باید محور رسیدگی به فعالیت های هسته ای کشورهای عضو باشد خواهد شد و به معنای برداشتن یک گام اشتباه خواهد بود.

وی تصریح کرد: حسن نیت جمهوری اسلامی ایران درهمکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی که بارها به تایید آژانس نیز رسیده در حالی صورت می گیرد که همزمان شاهد آن هستیم که با آنهایی که عضو معاهده نیستند و زرادخانه های عظیم هسته ای دارند و به ان می بالند همکاری های گسترده صورت می گیرد. چنین اقدامات غیر منطقی با معیارهای دوگانه، آسیبی جدی به اعتبار و بی طرفی نهادهای بین المللی وارد می آورد و به ویژه رژیم عدم اشاعه را با تهدیدی جدی مواجه ساخته است به نحوی که علنا رژیم صهیونیستی با تاسی به این رویه نامشروع، خود را از تمامی قواعد و مقررات منع گسترش مستثنی کرده است. در همین زمینه آمریکا که خود به تعهدات بین المللی در زمینه عدم اشاعه عمل نکرده است با اهداف کاملا سیاسی موضوع هسته ای ایران را به شورای امنیت کشانده و تلاش کرده است این موضوع که ماهیت و ویژگی های لازم حقوقی را برای بررسی در این شورا ندارد در این محل مورد بررسی قرار گرفته و درباره آن تصمیم گیری شود.

وی گفت : گزارش آژانس نشان دهنده رفتار توانمند، شفاف و مسئولیت پذیر جمهوری اسلامی ایران در فعالیت های هسته ای و همچنین عمل به تعهدات و مقررات خود در این زمینه می باشد.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: در مورد طرح مطالعات ادعایی نیز یادآور می شوم که گزارش آژانس استفاده از مواد هسته ای در ارتباط با مطالعات ادعایی را تایید نکرده و اطلاعات ارائه شده در این زمینه را قابل اعتماد ارزیابی نکرده است. در واقع آژانس بین المللی انرژی اتمی به واسطه تجربیات گذشته خود را از ادعاهای آمریکا یعنی مطالعات ادعایی مبرا کرده است. موضوع مطالعات ادعایی از سوی یک کشور خاص مطرح گشته فاقد هر گونه مبنایی می باشد. به علاوه با توجه به اینکه آژانس استفاده از مواد هسته ای در رابطه با مطالعات ادعایی را تایید نکرده به اعتقاد ما رسیدگی به این موضوع خارج از چارچوب وظایف آژانس می باشد.

وی افزود : ملت بزرگ ایران درکنار عمل به تعهدات خود، خواسته ای فراتر از اعمال حقوق غیر قابل انکار خود طبق معاده NPT برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای ندارد و در این زمینه نیز استفاده ابزاری از نهادهای بین المللی سبب نخواهد شد که از حقوق مسلم خود کوتاه بیاید.

متکی گفت : با توجه به حقوق ذکر شده انتظار جامعه بین المللی آن است که کشورهایی که با اقدامات سیاسی و تبلیغی خود سعی کردند نهادهای بین المللی را با ارائه ادعاها و اتهامات بی اساس در خصوص برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران منحرف نمایند در صدد جبران اشتباهات خود برآیند.

وی همچنین با اشاره به عدم پایبندی کشورهای غربی به تعهدات خود در قبال جمهوری اسلامی ایران گفت: در مطالعه تاریخ 150 ساله ایران و کشورهای غربی همواره التزام کشور ما به تعهدات خود از سویی و عدم التزام طرفهای مقابل در برهه های حساس به تعهداتشان را از دیگر سو شاهد بوده ایم.

وزیر خارجه نتیجه گرفت : بنابراین حق ملت ایران است که در قضاوتی منطقی و واقع بینانه تاریخی مصمم باشد که روی پای خود بایستد.

متکی در پایان تاکید کرد: ما معتقدیم در چنین فضایی اتخاذ تصمیمات نادرست به افشای هر چه بیشتر اقدامات و ادعاهای نادرست بانیان و تصمیم گیرندگان اصلی منجر می شود و لذا به این کشورها توصیه می کنیم نهادهای بین المللی را بیش از این بی اعتبار وبی حیثیت نکنند

سخنرانی دكتر جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی
===============================
سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی كشورمان طی سخنانی در مراسم اختتامیه همایش بین‌المللی برنامه و فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌یی ایران؛ مدالیته همكاری با آژانس با بیان اینكه موضوع هسته‌یی ایران به لحاظ مختلف در شرایط خوبی قرار دارد، گفت: موضوع هسته‌یی ایران یك نمونه‌ی خوب برای جامعه جهانی از یك عضو فعال ان‌،پی‌،تی است كه هم به تكالیف خود عمل می‌كند و هم حقوق خود را مطالبه می‌كند.
وی اظهار داشت: در حالی كه بسیاری از قدرت‌ها مانع دست‌یابی ایران به حقوق خود در چارچوب ان‌پی‌تی بودند اما این اعمال محدودیت‌ها و فشارها موجب نشد كه ایران به حقوق خود دست پیدا نكند؛ بلكه در یك پیشرفت خوب فنی امروز وارد باشگاه هسته‌یی جهان شده است.
جلیلی با اشاره به اینكه موضوع هسته‌یی ایران، پرونده‌ای است كه در سه بعد گذشته، حال و آینده قابل بررسی است اظهار داشت: هیچ یك از كشورهای دنیا و كسانی كه مدعی هستند، درباره وضعیت فعلی ما ادعایی ندارند چرا كه وضعیت فعلی كاملا در جهت فعالیت‌ها صلح‌آمیز هسته‌یی است. هچنین درباره گذشته موضوع هسته‌یی ایران، برخی از قدرت‌ها ابهامات و اتهاماتی را مطرح می‌كردند كه از ابتدای 2003 این روند وسیع‌تر شد این در حالی بود كه ایران آن‌ها را اتهام بیش نمی‌دانست و انكار می‌كرد؛ اما برخی كشورها بر این اتهامات اصرار ورزیدند و به این بهانه فشارهایی را بر ملت ایران تحمیل كردند.
جلیلی ادامه داد: در اوت 2007، ایران و آژانس به توافق رسیدند كه در چارچوب كاری به تمامی این اتهامات و ابهامات بپردازند. تمام آنچه درباره ایران از سوی آژانس مطرح شد شش موضوع و اتهام بیشتر نبود؛ ما اعلام كردیم كه آمادگی داریم در یك همكاری خوب تمام این مسائل را برطرف كنیم چرا كه به رفتار منطقی خود اعتماد داریم. از این رو ما وارد همكاری با آژانس شدیم و موضوع پلوتونیوم و سند اورانیوم فلزی حل شده‌اند، موضوع سوم كه مبنای بسیاری از اتهامات بود و بر اساس آن پرونده‌ی ایران را در شورای امنیت طرح كرده بودند، سانتریفیوژهای p1و p2 بود. تمام این مسائل را البرادعی در گزارش خود اعلام كرد و از سویی، آژانس حل این سه موضوع را به طور رسمی در نامه‌ای پس از انتشار اولین گزارش البرادعی به ما اعلام كرد مبنی بر اینكه این سه موضوع دیگر برای آژانس، موضوع و سوال نیست.
دبیرشورای عالی امنیت ملی كشورمان با بیان اینكه بعد از نوامبر برای حل سریع سه موضوع دیگر اعلام آمادگی كردیم تا برای اجلاس بعدی آژانس در مارس، تمام این موضوعات حل شده باشد، افزود: این نشان می‌دهد كه آنچه بعضی‌ها ایران را به وقت‌كشی متهم می‌كردند، دروغ بوده است. ما با یك همكاری خوب با آژانس، بحث منشاء آلودگی را حل كنیم و به ترتیب موضوع پلونیوم 210 و معدن گچین حل شد. البرادعی علاوه بر گزارش كتبی و شفاهی خود، رسما در نامه حل این سه موضوع را به ایران خاتمه یافته اعلام كرد.
وی با بیان اینكه مدالیته حل مسائل باقیمانده، یك بند هفت تحت عنوان مطالعات اتهامی داشت، افزود: آنچه به عنوان اتهام مطرح است از نظر آژانس موضوع نیست و سندیت و اعتبار ندارد. قرار شد آژانس همه‌ی اسناد خود را برای یك بار به ایران ارائه كند و ایران هم برای یك بار ارزیابی خود را بیان كند، اما آنچه آژانس به ما ارائه كرد تحت عنوان سوال و موضوع نبود و جالب این بود كه برخی از اتهاماتی كه مطرح شده بود پاسخ‌هایش خود به خود در شش موضوع مطرح شده در مدالیته‌ گرفته شده بود و درباره سایر مسائل در چارچوب مطالعات اتهامی، ما ارزیابی دقیق خود را ارائه كردیم در بسیاری از این ارزیابی‌ها، شاهد بودیم كه این اتهامات تناقض‌های علمی دارند.
وی تاكید كرد: برخی از موضوعاتی كه در صحنه‌ی جهانی مطرح می شود و اتهاماتی را به یك كشور وارد می‌كند، هم وقت یك سازمان بین‌المللی تخصصی را می‌گیرد و از همه مهم‌تر، وقت ملت ایران را گرفت. مطالبی كه ارائه شده بود بی‌پایه و بی‌اساس بود و حتی خود بازرسان آژانس وقتی به پاسخ می‌رسیدند نسبت به آن ابراز شرمندگی می‌كردند، مثلا در بررسی موضوع معدن گچین، اعلام شده بود كه معدن اورانیومی در جنوب ایران كشف شده است مبنی بر اینكه این معدن اظهار نشده است؛ اما بعد از بررسی مشخص شد كه این معدن، معدن مورد ادعا، یك كارخانه‌ی سنگ‌تراشی است و تاسیساتی كه طبق عكس ماهواره‌ای می‌گفتند جدید‌الحداث است، چند توالت برای كارگران آن كارخانه بوده است.
وی تصریح كرد: ما با شفاف‌سازی مشكل نداریم، بلكه با محروم‌سازی مشكل داریم. آن‌ها (آمریكا) چند روز قبل از گزارش البرادعی،‌ اسنادی را به آژانس ارائه كردند در حالی كه مكاتبات ایران و آژانس بر سر شش موضوع و مطالعات ادعایی، 15 فوریه تمام شده بود؛ اما آمریكا به یك باره مدعی اسنادی شد كه باید این‌ها از سوی ایران و آژانس بررسی شود، خوب، هر كشوری ممكن است هر چند روز یك بار كاغذ‌هایی را ارائه كند و جالب اینكه عنوان كرد آن‌ها را فقط نشان می‌دهد آن هم در وین، از این رو معلوم بود كه این مساله بازی و بهانه‌جویی است و ما انتظار آن را از آمریكا داریم.
جلیلی گفت: آمریكا كشوری است كه رسما در ایران كودتای نظامی كرده است و 25 سال یك حكومت دیكتاتوری را در كشور ایران حاكم می‌كند. این رفتار آمریكا دور از انتظار ما نیست.
دبیر شورای عالی امنیت ملی كشورمان در ادامه گفت: آژانس رسما اعلام كرد كه اسناد معتبری كه ادعاهای برخی كشورها را ثبات كند، نداریم و همچنین موادی كه این اسناد را تایید كند كشف نكرده‌ایم.
وی گفت: كسانی كه دید سیاسی به مساله‌ی هسته‌یی ایران ندارند، گزارش مدیركل آژانس را همراهی كرده‌اند از جمله كشورهای عدم تعهد اعلام كرده‌اند كه انتظار دارند اجرای پادمان جامع درباره ایران به حالت عادی درآید. حال اگر 120 كشور دنیا را جزو جامعه‌ی جهانی می‌دانید باید به آنچه گفته می‌شود توجه كنید.
وی ادامه داد: ما فكر می‌كنیم موضوع هسته‌یی ایران طبق مدالیته مبنی بر اینكه پس از حل موضوع مساله‌ی ایران به حالت عادی بازگردد تمام شده است. جمهوری اسلامی ایران یك استثنا نیست تكالیف خود را عمل می‌كند و در برابر حقوق خود را مطالبه می‌كند. ما نه تكالیف بیشتر می‌خواهیم و نه حقوق كمتر.
جلیلی گفت: امروز با حل تمامی مسائل مطرح در مدالیته، پرونده‌ی هسته‌یی ایران عادی شده است و با همكاری‌های ما با آژانس به عنوان یك عضو فعال، كه برای یازدهمین بار در گزارش‌های مدیركل آژانس اعلام شده است هیچ انحرافی از مقاصد صلح‌آمیز دیده نشده است.
وی اظهار داشت: اگر روزی بهانه‌ی صدور قطعنامه برخی از اتهامات بود، امروز آن اتهامات فرو ریخته است و اگر گفته می‌شد كه آنچه برخی كشورها دنبال می‌كنند به منظور اعتماد‌سازی بوده است امروز با حل مسائل باقی مانده، اعتماد‌سازی صورت گرفته است.
دبیرشورای عالی امنیت ملی تاكید كرد: ما فكر می‌كنیم رفتار اخیر برخی كشورها در حركت به سمت صدور قطعنامه‌ی 1803 نشان داد این قدرت‌ها موضوع اعتماد‌سازی را بهانه قرار داده‌اند و دو هدف اصلی از رفتار آن‌ها تحلیل می‌شود اول آنكه در تقابل با ملتی كه می‌خواهد از حقوق خود دفاع كند قرار گرفته‌اند و دوم اینكه ما فكر می‌كنیم برخی از قدرت‌ها موضوع هسته‌یی ایران را مطرح و بزرگ‌نمایی می‌كنند تا بسیاری از موضوعات هسته‌یی دیگر در پشت پرده بماند و توجهات به موضوع ایران جلب شود.
جلیلی با طرح این سوال كه در چند سال گذشته چه كشورهایی كماكان به بحث سلاح هسته‌یی برای استفاده در نبردها پرداخته‌اند؟ و یا كسانی كه به سلاح هسته‌یی نگاهی از نوع بازدارندگی داشته‌اند امروز شاهد هستیم كه نیات آن‌ها در اظهاراتشان چیست؟ آن‌ها دنبال اهداف خاص سیاسی و نظامی هستند.
وی ادامه داد: چرا ماده‌ی شش ان‌پی‌تی كه تصریح دارد قدرت‌های هسته‌یی باید به سمت خلع سلاح بروند اجرا نمی‌شود؛ در حالی كه این مساله امروز مطالبه‌ی مهم جهانی است؟ از سویی یكی از موضوعاتی كه مورد بی‌توجهی قرار گرفته، مساله‌ی اشاعه است كه در چند سال اخیر بر خلاف مفاد ان‌پی‌تی، اقدامی صورت نگرفته و حتی برخی كشورها به كلوپ دارندگان سلاح هسته‌یی اضافه شده‌اند.
وی گفت: اگر شورای امنیت بخواهد در جهت صلح جهانی حركت كند باید علیه قدرتی كه از سلاح هسته‌یی استفاده كرده، قطعنامه صادر كند. چرا كه این قدرت‌ها در زراد‌خانه‌های خود هر روز سلاح هسته‌یی انبار می‌كنند و در عرصه‌ی بین‌المللی رفتارهای غیرمسوولانه دارند. كشوری كه بدون هیچ مشروعیتی، سرزمینی را بر اساس اسنادی بی‌پایه اشغال می‌كند باید مورد بررسی گیرد.
دبیرشورای عالی امنیت ملی كشورمان با طرح این سوال كه اگر چند قدرت به خود اجازه دهند به كشوری اتهاماتی وارد و بر مبنای آن محدودیت‌هایی را تحمیل كنند و بعد بطلان آن ادعاها ثابت شود، چه كسی پاسخ‌گوست؟ افزود: با این ادعاها، موضوع ایران را به عنوان موضوعی خاص مطرح كرده‌اند و بیش از سه هزار نفر، روز از ایران بازرسی كردند.
وی ادامه داد: طبق ماده‌ی چهار، نه و پنج ان‌پی‌تی، باید نظارت‌های آژانس به گونه‌ای باشد كه در كار هسته‌یی ما اختلال ایجاد نكند و یا آن را به حداقل برساند. از سویی با اثبات بطلان ادعاها، آن‌ها باید هزینه‌ی اقدامات خود را پرداخت كنند و این مساله از سوی نهادهای بین‌المللی مطالبه شود.
جلیلی گفت: اصولا ارجاع یك پرونده به شورای امنیت زمانی صورت می‌گیرد كه بازرسان آژانس عدم پایبندی آن كشور را گزارش كرده باشند و پس از آن مدیركل آن را به اعضای شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل اعلام كند. در حالی كه در هیچ یك از گزارش‌های مدیركل و گزارش‌های بازرسان مساله‌ای تحت عنوان عدم پایبندی ایران وجود ندارد.
وی اضافه كرد: ما فكر می‌كنیم در فضای جدیدی كه ساخته شده است و تمامی اتهامات دروغین برطرف شده و مسائل بین ایران و آژانس حل شده است فرصت جدیدی است برای همكاری، البته نه فقط در مساله هسته‌یی بلكه در مسائل مختلف دیگر، نیز این امكان وجود دارد.
وی گفت: آن‌ها نه تنها در بحث هسته‌یی، بلكه در مباحث دیگر اتهاماتی را علیه ایران از جمله نقش ایران در منطقه وارد می‌كنند در حالی كه جهان می‌داند كه ایران از تمام ظرفیت سیاسی خود استفاده كرده تا روند سیاسی در كشورهایی مثل افغانستان و عراق هر چه سریع‌تر شكل گیرد. همچنین سفر اخیر رییس‌جمهور ایران به عراق سندی گویا از نقش موثر ایران در ثبات و امنیت منطقه و روند سیاسی آن است.
وی پیشنهاد كرد: جامعه جهانی در یك فضای خوبی می‌تواند وارد عرصه‌هایی از همكاری از جمله در موضوعات امنیت، انرژی و مسائل اقتصادی شود.
جلیلی گفت: در موضوع هسته‌یی معتقدیم امروز جامعه جهانی برای اینكه بتواند در سه موضوع خلع‌سلاح، اشاعه و همكاری كشورها برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌یی در جهت رفاه ملت‌ها گفتگو داشته باشد می‌توانند همكاری‌های مثبت و سازنده‌ای را صورت دهند.
دبیرشورای عالی امنیت ملی كشورمان در ادامه بر حقوق ملت ایران و دستیابی به فن‌آوری صلح‌آمیز و هسته‌یی تاكید كرد و گفت: ما بر این حقوق پافشاری می‌كنیم و از كسانی كه در چند سال گذشته محدودیت‌هایی را بر ما اعمال كرده‌اند خسارت مطالبه می‌كنیم.
وی گفت: امروز كشورها در حال فاصله گرفتن از سیاست‌های یك جانبه‌گرایی هستند همان طور كه می‌بینیم در فضای انتخابات ریاست جمهوری آمریكا، گفتمان تغییر را مشاهده می‌كنیم.
وی در پاسخ به این سوال كه در صورتی كه اوباما یا كلینتون، رییس‌جمهور آینده آمریكا شوند آیا این انتخاب برای برنامه‌ی هسته‌یی ایران فرصت محسوب می‌شود یا تهدید، گفت: ما فكر می‌كنیم فاصله گرفتن از سیاست‌های غلط درآمریكا كه در گذشته اعمال می‌شد قبل از هر چیزی برای ملت آمریكا فرصت است.
جلیلی در خصوص مذاكرات هسته‌یی اظهار داشت: ما از گفتگو استقبال می‌كنیم اما گفتگو شرایطی دارد؛ حرف تنها كافی نیست كسانی كه بدترین سیاست خصمانه را علیه ایران دنبال می‌كنند پس از آنكه آژانس به صراحت اعلام می‌كند مسائل حل شده آن‌ها را نادیده می‌گیرند. این كشورها حتی در درون مردم خود هم جایگاهی ندارند.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینكه آیا پیشنهاد ایران مبنی بر تشكیل كنسرسیوم در دو سال نیم پیش كه از سوی رییس‌جمهوری ایران اعلام شد، هنوز برقرار است، گفت: اگر مشكل آن‌ها محروم سازی نیست می‌توانستند مستقیم در فعالیت‌های هسته‌یی‌ایران شركت كنند چرا یك نفر و یا كشوری از این پیشنهاد استقبال نكرد اگر مشكل آن‌ها اعتماد سازی بود؟
وی همچنین گفت: در عین حال ما منتظر ننشسته‌ایم كه كسی بیاید تا برنامه‌هایمان را دنبال كنیم. از آن زمان ایران به برنامه‌های خود ادامه داده و به پیشرفت‌های فنی خوبی نیز رسیده است.
جلیلی در پاسخ به سوال خبرنگاری كه از وی پرسید اگر رایس، وزیر امور خارجه آمریكا تقاضا كند كه به ایران بیاید این تقاضا را می‌پذیرید، صرفا به بیان این كلمه اكتفا كرد: نه.


٢٣:٥٤ - 1386/12/21    /    شماره : ٣٠٥    /    تعداد نمایش : ٢٢٥٠خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.