صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > همايش بين‌المللي « ارمنستان 2010: تجارب پيشين- چشم انداز فرارو» برگزار گرديد


  چاپ        ارسال به دوست

همايش بين‌المللي « ارمنستان 2010: تجارب پيشين- چشم انداز فرارو» برگزار گرديد

همایش بین‌المللی « ارمنستان 2010: تجارب پیشین- چشم انداز فرارو» در تاریخ 13/5/1389 با مشاركت مركز مطالعات آسیای مركزی و قفقاز دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی و بنیاد مطالعات قفقاز دانشگاه تهران در تالار فردوسی دانشكده ادبیات و علوم انسانی آن دانشگاه برگزار گردید. در این همایش 13 میهمان خارجی از كشورهای ارمنستان، تركیه و روسیه شركت نمودند. همچنین قائم مقام وزیر امور خارجه ارمنستان جناب ‌آقای گیراگوسیان در راس هیاتی در این همایش شركت نمودند كه در حاشیه این همایش ملاقات‌هایی نیز با جناب آقای متكی وزیر محترم امور خارجه و معاونین ایشان به عمل آوردند.

این همایش راس ساعت 30/9 صبح روز مذكور با تلاوتی از آیات قران كریم آغاز گردید. پس از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران،‌ نماینده دانشگاه تهران آقای دكتر سیف ضمن ابراز خوشنودی از برگزاری چنین همایشی در دانشگاه تهران، به روابط دو كشور ایران و ارمنستان كه از پیشینه تاریخی برخوردار است،‌ اشاره نمود و بر توسعه همكاری میان دو كشور تاكید نمود.

همایش بین‌المللی « ارمنستان 2010: تجارب پیشین - چشم انداز فرارو» در قالب یك جلسه افتتاحیه، سه جلسه تخصصی و یك جلسه اختتامیه برگزار گردید. جلسات تخصصی این همایش تحت عناوین:‌ 1- روابط دو جانبه ایران و ارمنستان 2- سیاست خارجی دولت ارمنستان 3- تحولات داخلی ارمنستان برگزار گردید. دبیرخانه این همایش بیش از 40 خلاصه و اصل مقاله از كشورهای روسیه، بلاروس، گرجستان، ارمنستان و تركیه دریافت نموده كه پس از بررسی در هیات علمی، 12 مقاله انتخاب و ارائه گردیدند. در جلسه افتتاحیه به ترتیب آقایان گیروگوسیان قائم مقام وزیر امور خارجه ارمنستان،‌ دكتر دولت‌یار مدیركل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی، دكتر كسایی رئیس مركز مطالعات آسیای مركزی و قفقاز و دبیر همایش و همچنین املیا نرسسیانس همسر استاد فقید دانشگاه تهران دكتر كارولوكس به سخنرانی پرداختند.

آقای گیروگوسیان قائم مقام وزیر امور خارجه ارمنستان، قفقاز جنوبی را از منظر تهدیدات امنیتی، بحرانی‌ترین منطقه دانسته و معتقد است كه برقراری ثبات و امنیت در این منطقه تنها از طریق مشاركت تمامی كشورهای منطقه حاصل می‌گردد. وی همچنین دیدگاه متعادل و بی طرفانه جمهوری اسلامی ایران را در خصوص مسئله قره‌باغ مورد تاكید قرار داد.

جناب آقای دكتر دولت‌یار مدیركل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی در این همایش خاطر نشان ساخت، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر مبنای تعامل سازنده و موثر با جهان بر اساس اصول عزت، حكمت و مصلحت اندیشیده و اجرایی می‌شود و جمهوری اسلامی ایران یكی از اهداف پایه خود را ترویج جهانی گفتمان عدالت‌محوری می‌داند. جمهوری اسلامی ایران به عنوان پدیدآورنده‌ی یک منطق و سیاست نو در عرصه روابط بین‌الملل، با عنوان «سیاست تعاملی ضد نظام سلطه» همّ خود را بر تغییر آرایش فعلی نظام بین‌الملل كه آن‌را نظام سلطه می‌نامد، نهاده است. ایشان حفظ روابط با همسایگان در بالاترین سطح را از اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برشمرده و اشاره داشتند كه درسال‌های گذشته برقراری رابطه با كشورهای آسیای میانه و قفقاز در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اهمیت خاصی داشته و این اهمیت حفظ شده است كه در روابط تهران - ایروان بسیارچشمگیر بوده كه علت موفقیت آن روابط مسلمانان ایرانی و ارامنه در داخل ایران و رابطه دو كشور در طول تاریخ و سال‌های اخیر بوده است

آقای دكتر كسایی دبیر همایش و رئیس مركز مطالعات آسیای مركزی و قفقاز اظهار داشت، قفقاز به توسعه پایدار و تحكیم اعتماد متقابل نیاز دارد و در این راستا جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط خود با همسایگان بر اساس احترام متقابل و تامین منافع مشترك، ثبات و امنیت و نفی نفوذ بیگانگان و كاهش مناقشات منطقه‌ای را به عنوان اولویت‌های مهم خود می‌داند و با توجه به موقعیت ویژه منطقه توجه خاصی به تحولات منطقه به خصوص در ابعاد سیاسی و امنیتی آن دارد. ایرانیان و ارامنه دوستان خوب یکدیگرند. این دوستی به درختی شبیه است که ریشه آن در عمق تاریخ قرار دارد و تنه و شاخ و برگ آن امروزه با استواری و شکوه و زیبایی پیش چشم ما جلوه‌گر است.


١٤:٤٣ - 1389/05/15    /    شماره : ٣٦٥    /    تعداد نمایش : ٣٤٨١خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.