صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > هشتمين همايش بين‌المللي امام خميني (ره) و سياست خارجي


  چاپ        ارسال به دوست

هشتمين همايش بين‌المللي امام خميني (ره) و سياست خارجي

هشتمین همایش بین المللی امام خمینی (ره) و سیاست خارجی با موضوع «اسلام و منع گسترش سلاح هاي كشتار جمعي» در ساعت 9 صبح روز دوشنبه 12 خرداد ماه 1393 با همکاری ستاد بزرگداشت ارتحال امام خمینی (ره) و با حضور 150 میهمان خارجی از كشورهاي هند، پاكستان، بنگلادش، کویت، قطر، روسیه، تاجیکستان، قزاقستان، امريكا، كانادا و روسای انجمن‌های دوستی کشورهای ژاپن، آفریقایی و آسیایی و 6 صاحب‌نظر، کارشناس و سخنران بین‌المللی و 2 سخنران داخلی و با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در محل دفتر مطالعات سياسي و بين المللي برگزار گردید.

در ابتدای این همایش آقاي دكتر هادی سلیمان‌پور، رئيس مركز آموزش و پژوهش‌هاي بين‌المللي با اشاره به اهمیت موضوع خلع سلاح هسته‌ای در سطح بین‌الملل و منطقه‌ای، گفت: ایران به عنوان عضو شاخص مذاکره‌کننده در کنفرانس‌های خلع سلاح شیمیایی و میکروبی همواره حضور فعال و تعیین‌کننده‌ای داشته است. علی‌رغم جنگ ظالمانه رژیم بعث علیه ایران، جمهوری اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) هرگز از سلاح شیمیایی استفاده نکرد. وي ريشه اين امر را در دكترين دفاعي جمهوري اسلام ايران و برگرفته از فقه سياسي متعالي امام راحل دانست.

سخران اصلي جلسه افتتاحيه جناب آقاي سرمدی،  قائم مقام محترم وزارت امور خارجه بود. ايشان در  سخنان خود گفت: طبق فتوای مقام معظم رهبری و فقه سیاسی حضرت امام خمینی (ره) که نشأت گرفته از فقه سیاسی اسلام است، مجاز به تولید و استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی نیستیم.  وی در ادامه با بیان اینکه جنگ عادلانه سه پایه دارد، عنوان کرد: پایه اول جنگ عادلانه این است که باید منشأ جنگ عادلانه باشد و پایه دوم جنگ عادلانه هم در خصوص روش جنگی عادلانه است. ايشان سومین پایه جنگ عادلانه را ختم این جنگ به صورت عادلانه عنوان کرد و افزود: در اسلام هر جنگی مجاز نیست و فقط جنگی مجاز است که دارای ضوابط عادلانه باشد و باید آن جنگ هم به صورت عادلانه ختم شود. آقاي سرمدی در خاتمه  خاطرنشان کرد: با نگاه عمیقی به فتوای مقام معظم رهبری در حرام اعلام کردن سلاح هسته‌ای، باید تلاش کنیم تا اندیشه تابناک این فتوای سیاسی در جهان بیشتر گسترش پیدا کند تا آثار تخریبی تولید، انباشت و استفاده و به کارگیری سلاح‌های کشتار جمعی در جهان و محیط ‌زیست روشن شود. ايشان افزود: نباید اجازه دهیم اندیشه زلال امام خمینی(ره) زیر سایه این تبلیغات سیاسی و سازمان‌های اطلاعاتی و جاسوسی دشمن مغفول باقی بماند، زیرا تبلیغات آنها برای متوقف کردن رشد علمی کشور است.

قائم مقام وزارت امور خارجه در خاتمه و در پاسخ به سوالی درباره مواضع ایران در خصوص حمله نظامی آمریکا به افغانستان، گفت: از همان ابتدا ایران بهانه‌ آمریکا برای حمله به افغانستان را تحت هیچ شرایطی نپذیرفت. در حمله به افغانستان، مردم بی‌گناه و چند برابر قربانیان ۱۱ سپتامبر، کشته شدند.

 سپس آقاي دكتر سيد محمد صدر، مشاور عالي وزير امور خارجه، با بيان خاطراتي از دوران جنگ تحميلي و مصاديقي از سياست نه شرقي و نه غربي كشور در دوران امام راحل، به اين نكته اشاره نمود كه ج.ا.ايران به پاس حمايت از مقاومت اسلامي افغانستان در برابر دولت اشغالگر  شوروي، هزينه و تاوان سنگين تجهيز صدام توسط دولت شوروي را تحمل نمود، زيرا سفير وقت شوروي اين موضوع را جلوتر در ملاقات با امام(ره) مورد اشاره قرار داده و ايشان نسبت به عواقب اشغال افغانستان و گيرافتادن نيروهاي شوروي در آن هشدار لازم را داده بودند. آقاي صدر افزود، گروميكو وزير خارجه وقت شوروي نيز در جريان ملاقات رو در رو با اينجانب تصريح نمود كه ما (دولت شوروي) تا يكسال اول جنگ منتظر تغيير مواضع شما در قبال اشغال افغانستان مانديم،  اما به دليل استمرار حمايت ايران از مسلمانان افغانستان به حمايت از دولت صدام  رو آورديم.

 سخنران های جلسه اول همايش به رياست آقاي دكتر زهراني، مديركل دفتر مطالعات سياسي و بين‌المللي، آیت الله فاضل لنکرانی، آقای عبدالعبود العیساوی، مشاور محترم نخست وزیر عراق و نماینده پارلمان، دکتر گرث پرتر از آمریکا، دکتر سلطانیه و سخنران های جلسه دوم آقای کوین برت از آمریکا، کاترین سیمونن از فنلاند، سرگئی مارکوس از روسیه و دکتر حیدری از کانادا به ریاست آقای دکتر گواهی بودند.

دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی در دوره هشتم همایش با انتخاب موضوع مهم « اسلام و منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی » که با پرونده هسته ای به عنوان چالش مرکزی ایران در صحنه جهانی ارتباط پیدا می‌کرد، تلاش کرد که وزارت امورخارجه در این فرایند درگیر و آن را مدیریت نماید. فرایندی که با نشست علمی و فقهی با حضور علماء و فضلا در بهمن ماه سال گذشته تحت عنوان فقه هسته ای برگزار گردید و طی آن مقالات ارزشمندی از جنبه های علمی، فقهی و دینی تولید شده است.

دبیرخانه همایش، مقالات متعددی در چارچوب محورهای فراخوان دریافت کرد. بحث های جدی در همایش مطرح گردید که مورد استقبال شرکت کنندگان واقع شد. با اینکه محورهای متنوعی در فراخوان طرح شده بود، اتفاق جالبی روی داد. 90 درصد مقالات به فتوای مقام معظم رهبری در باره حرمت تولید، انباشت و استفاده از سلاح های کشتار جمعی پرداخته بودند. نکته مهم تر این بود که این گرایش در انتخاب موضوع به مقالات محققان، اساتید و دانشجویان ایرانی منحصر نمی شد، بلکه این فراوانی در مقالات دریافتی محققان از کشورهای لبنان، عراق، فنلاند، آمریکا، کانادا و روسیه را نیز شامل می شد. این گرایش و فراوانی در انتخاب موضوع مشترک مقالات حامل این پیام و این حس و دغدغه مشترک بود، که عوامل بازدارندگی حقوق بین الملل در برابر گسترش و رقابت سلاح های کشتار جمعی ناکارامد است و  برای گشودن چشم انداز جدید، به سوی صلح و امنیت، عدالت، و پیشرفت به نفع همه مردم در جهان، بشر نیازمند عوامل و تکیه گاه‌های مستحکم و قدرتمند تری است که منشاء الهی و دینی و ضمانت اجرایی داشته باشد.

اعضاي این همایش در روز سه شنبه 13 خرداد ماه 1393 با همکاری دفتر نمایندگی وزارت متبوع در قم، در محل موسسه بین المللی مطالعات اسلامی به ریاست حضرت آیت الله علیدوست و علماء و محققان این شهر حضور يافتند و سپس با حضرت آیت الله مکارم شيرازي دیدار نمودند. اين هیات همچنين یک کنفرانس خبری که با مدیریت دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در قم ترتیب داده شده بود، شرکت کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

 

 

 

 


١٦:٤٧ - 1393/03/13    /    شماره : ٩٧٥    /    تعداد نمایش : ٥٢٧٤خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.