صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > سیاست خارجی چین


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی

سیاست خارجی چین

دفتر مطالعات سیاسی و بین­المللی در راستای تحقق اهداف پژوهشی و مطالعاتی خود در زمینه سیاست خارجی چین و تبیین رویکردهای منطقه­ای و بین­المللی این کشور، روز 7 آذر 1394 میزبان آقای چین تیان پژوهشگر روابط بین­الملل از مؤسسه مطالعات بین­الملل معاصر چین[1] بود.

وی در ابتدا به توصیف تاریخچه سیاست خارجی چین پرداخت. وی استقلال و سیاست خارجی صلح­آمیز را میراث آموزه­های مائو[2] خواند و پنج اصل همزیستی مسالمت­آمیز را بر اساس این آموزه به قرار ذیل برشمرد؛ 1. احترام متقابل به حاکمیت و تمامیت ارضی؛ 2. پایبندی متقابل به عدم تعرض؛ 3. عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر؛ 4. مساوات؛ و 5. منفعت متقابل.

وی همچنین شعار دِنگ[3] با مضامین پنج­گانه؛ 1. مشاهده آرام؛ 2. مواجه خردورزانه با رویدادها؛ 3. رفتار فروتنانه؛ 4. صبر؛ و 5. انجام کار دست در زمان درست، را به عنوان یکی از کارامدترین و مؤثرترین شعارهای سیاسی و خط­مشی­ساز در راهبردهای سیاست خارجی چین دانست. وی در این راستا، رویکرد سیاست خارجی چین در قبال رویدادهای ذیل در سطح جهان را برگرفته از همین شعار سیاسی ارزیابی کرد؛ رقابت ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی، پایان جنگ سرد، دو جنگ عراق، حملات تروریستی در شهرهای بزرگ، جنگ کوزوو، جنگ عراق، جنبش­های بیداری اسلامی، موضوع هسته­ای جمهوری اسلامی ایران و برخی رویدادهای دیگر.

وی در ادامه سخنان خود، اولویت سیاست خارجی چین را بر اساس تحلیل محتوای سخنرانی­های شی جینگ­پین[4]، رئیس جمهور کنونی این کشور، در ده سال اخیر مبتنی بر کشورهای همسایه و دیپلماسی چندجانبه عنوان کرد و افزود، ما در عصر فرصت­های راهبردی به سر می­بریم که بزرگترین این فرصت­ها، توسعه و رشد چین است. با این حال، همزمان به بهره­مندی از فرصت­های پیشِ رو باید متوجه چالش­ها و تهدیدهای فرارویمان هم باشیم. رووابط و تعاملات چین با جهان خارج به شکل فزاینده­ای تعمیق شده است و در این راستا لازم است که قوانین بازارهای داخلی و بین­المللی را به صورت همزمان مورد توجه قرار دهیم.

همچنین شایان ذکر است که ترویج مشی جدیدی از روابط بین­الملل بر اساس همکاری و نتیجه برد برد، توازن منافع و مسئولیت­ها و رویکرد امنیتی مشترک همکاری­جویانه از اهداف سیاست خارجی چین می­باشد. وی بر ضرورت برقراری شکل تازه­ای از روابط میان قدرت­های بزرگ و قدرت­های نوظهور تأکید کرد و افزود، عرصه سیاست بین­الملل به قدری گسترده و وسیع است که فضای کافی برای چند قدرت را دارد که بتوانند بدون تقابل و منازعه، بلکه بر اساس احترام متقابل و رویکرد برد برد برای تحقق منافع جمعی کلیه کشورهای جهان تلاش کنند. وی روسیه را بهترین دوست و هم­پیمان چین خواند و از سال­های اخیر به عنوان بهترین دوران تاریخ روابط دو کشور یاد کرد. در خصوص روابط چین با اتحادیه اروپا نیز به نسخه اصلاح شده مشارکت راهبردی این دو کنشگر اشاره کرده و چهار رکن صلح، رشد، اصلاحات و تمدن را مبانی همکاری فیمابین خواند. در خصوص سیاست خارجی چین در قبال کشورهای همسایه، به منافع مشترک و و ایجاد جامعه مشترک اشاره کرد و مبنای عملیاتی ساختن آن را ابتکار کمربند اقتصادی جاده ابریشم دانست.

وی در خصوص آینده سیاست خارجی چین چنین اظهار داشت که اقتصاد همواره اولویت اصلی چین نخواهد بود و در این مهم در آینده جای خود را به مسائل سیاسی و امنیتی خواهد داد. در خصوص کمربند اقتصادی جاده ابریشم، تأکید نمود که این طرح یک راهبرد، ساز و کار و یا سازمان نیست، بلکه یک ابتکار است و افزود، این ابتکار به هیچ وجه محدود به کشورهای همجوار و واقع در مسیر جاده ابریشم باستانی نیست، بلکه محدوده بسیار گسترده­تری را در بر می­گیرد. پنج اصل 1. همزیستی صلح­آمیز؛ 2. بازارمحوری؛ 3. بهره­مندی از ایفای نقش شرکت­های تجاری؛ 4. نتیجه برد برد؛ و 5. مشارکت جمعی و تجمیع منافع را از مبانی این ابتکار برشمرد و اضافه کرد، ابتکار کمربند اقتصادی جاده ابریشم، بالغ بر 60 کشور را در بر خواهد گرفت و کوریدور اقتصادی چین پاکستان و همچنین کوریدور اقتصادی چین بنگلادش- -برمه هند در حال حاضر سرمایه­گذاری شده­اند.

پریسا شاه­محمدی

 [1] . CICIR

[2] . Mao

[3] . Deng

[4] . Xi Jingpin


٢٣:١٠ - 1394/08/29    /    شماره : ١٥٢٠    /    تعداد نمایش : ٣٦٢٨خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.