صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > جناب آقای اشتنبرگ سفیر محترم جمهوری فدرال آلمان در جمهوری اسلامی ایران


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی

جناب آقای اشتنبرگ سفیر محترم جمهوری فدرال آلمان در جمهوری اسلامی ایران

در تاریخ 5 اسفند 1394 آقای میشل ون اونگرن اشتنبرگ سفیر آلمان در تهران طی نشستی با حضور محققین و پژوهشگرانی از موسسات مطالعاتی و دانشگاهی کشورمان و همچنین روسا و کارشناسان گروههای مختلف مطالعاتی دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی، طی سخنانی اقدام به تبیین سیاست خارجی آلمان در قبال خاورمیانه نموده و در ادامه نیز به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داد که ذیلاً به آنها پرداخته می شود.

وی در ابتدای جلسه به سیر مناسبات تاریخی روابط آلمان و منطقه خاورمیانه از زمان روی کار آمدن بیسمارک و تشکیل امپراطوری آلمان در 1871 اشاره و افزود سیاست رو به شرق از همان دوران شکل گرفت و آلمان بتدریج با ایجاد اتحاد با عثمانی در تحولات منطقه ای به نحوی ایفای نقش نمود. اما متعاقب شکست آلمان و عثمانی در جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراطوری عثمانی، شرایط تغییر نمود. پس از چندی جنگ دوم جهانی رخ داده و این بار شکست ارتش نازی را به همراه داشت. با پایان جنگ وضعیت آلمان دچار دگرگونی عمده ای گردیده و عملاً از بعد سیاسی، طی دهه های متمادی در معادلات بین المللی و منطقه ای تاثیر گذار نبود.

اما امروزه آلمان همچون سایر کشورهای اتحادیه اروپا متناسب با منافع اقتصادی خود، اقدام به ترسیم روابط خود با کشورهای منطقه نموده است.

از منظر آلمان سه محور مهم در منطقه عبارت است از: صلح ، امنیت و ثبات (سیاسی، اقتصادی و اجتماعی) که تحقق آنها در گرو قانون و رعایت حقوق انسانی است.

سفیر آلمان در بخش دیگری از اظهاراتش عنوان نمود تنها چند روز پس از امضای برجام آقای سیگمتر گابریل وزیر اقتصاد آن کشور در رأس هیات اقتصادی به تهران سفر نمود. این امر گویای اهتمام آلمان به توسعه مناسبات اقتصادی با ایران در فضای جدید می باشد. از منظر آلمان، اقتصاد به منزله دروازه ورودی برای تحقق رو.ابط در سایر زمینه ها از جمله امور فرهنگی است. ایران از لحاظ تاریخی و فرهنگی از جایگاه بسیار بالاتری در مقایسه با سایر کشورهای منطقه برخوردار می باشد. در این بین نقطه تشابه ایران و آلمان، در این است که هر دو کشور توسط همسایگان ضعیف محاصره شده اند. وی ادامه داد اکنون یک چالش عمده در منطقه وجود اختلاف بین دو قدرت منطقه ای ایران و عربستان است.

وی آلمان در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به وضعیت عراق گفت: در عراق اکنون شرایط به گونه ای است که حتی پس از نابودی داعش عملاً ایجاد وحدت و یکپارچگی قومی و مذهبی با چالش هایی روبرو است.

سفیر آلمان سپس در پاسخ به سوالات برخی از شرکت کنندگان، موارد زیر را عنوان نمود:

ـ در تشریح علل همراهی آلمان با هم پیمانان غربی اش در مقابله با داعش در سوریه گفت این امر نه بر مبنای منافع بلکه به ملاحظات انسانی (که منجر به خسارات جانی و مالی گسترده به آن کشور و پناهندگی بیش از 400 هزار سوری تنها به آلمان انجامیده) صورت گرفته است. وی در ادامه با اشاره به سیاست آلمان از زمان خاتمه جنگ دوم جهانی دایر بر عدم مداخله در مناطق بحرانی جهان از طریق اعزام نیروی نظامی، افزود تنها پس از آغاز دهه 1990 میلادی و شکل گیری ارتش ملی و ورود آن کشور به ناتو بود که در ابتدا با پشتیبانی مالی و سپس با اعزام نیروی نظامی در ترکیب صلح بانان سازمان ملل به سومالی، آلمان در مأموریتهای صلح طلبانه در جهان مشارکت نمود. پس از آن نیز در خلال بحران بالکان در نیمه دوم دهه 1990 این کشور وارد درگیری ها در بوسنی و کوزوو گردید. همچنین در خلال دهه آغازین قرن 21 نیز آلمان اقدام به اعزام 4 هزار نیرو در ترکیب نیروهای ناتو در افغانستان بواسطه فشارهای شرکای غربی نمود.   البته در خلال بحران لیبی در سال 2011 آلمان در کنار چین و روسیه از دادن رأی اعتماد به قطعنامه شورای امنیت برای مداخله نظامی در لیبی خودداری نمود. امری که با انتقادات شرکای اروپایی و آمریکا همراه شد اما مسئله مشارکت آلمان در عملیات هوایی بر ضد داعش در سوریه، بنا به ملاحظات انسانی و بواسطه فشارهای هم پیمانان غربی در ناتو و در پی تلاش های دولت آنگلا مرکل جهت متقاعد نمودن پارلمان به صدور مجوز این اقدام در دسامبر 2015 انجام گرفت.

ـ در رابطه با طرح ارائه شده توسط دولت انگلیسی دایر بر خروج از اتحادیه اروپا (در صورت عدم توجه به خواسته های آن کشور دایر بر انجام اصلاحات در زمینه های انعطاف پذیری بیشتر اتحادیه، رقابت پذیری، توجه به حاکمیت ملی و مهاجرت) اعلام داشت این امر بیشتر اقدامی در جهت گرفتن امتیازاتی از اتحادیه بوده است اگر چه باید تا روشن شدن وضعیت همه پرسی احتمالی در انگلیس (ظرف ماههای آتی) در رابطه با موضوع باقی ماندن در اتحادیه اروپا، منتظر ماند.     

       آقای دکتر زهرانی نیز طی اظهاراتی در این جلسه در پاسخ به سخنان سفیر آلمان در رابطه با اختلافات عربستان با ایران، عنوان داشت: ایران همواره خواستار روابط سازنده با کلیه کشورهای منطقه از جمله عربستان بوده است.


فرامرز جنتی

گروه مطالعات آمریکا

 -Michael Von Ungern-Sternberg

2ـ لازم بذکر است از نیمه دوم دهه 1990 میلادی تاکنون آلمان اقدام به اعزام 5 هزار نیرو در ترکیب نیروهای حافظ صلح سازمان ملل به بیش از 9 کشور جهان نموده است.


٠٩:١٤ - 1394/11/24    /    شماره : ١٦٠٥    /    تعداد نمایش : ٤١٥٤خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.