صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > سخنراني آقاي هانس اسووبودا،عضو پارلمان اروپا و رئيس حزب سوسياليست و دموكرات پارلمان اروپا


  چاپ        ارسال به دوست

سخنراني آقاي هانس اسووبودا،عضو پارلمان اروپا و رئيس حزب سوسياليست و دموكرات پارلمان اروپا

آقاي هانس اسووبودا (Hannse Swoboda) سياستمدار سوسيال دموكرات اتريشي و عضو پارلمان اروپا و رئيس حزب سوسياليست و دموكرات پارلمان اروپا مي‌باشد كه  از سال 2012 رياست حزب سوسياليست در پارلمان اروپا را عهده‌دار مي‌باشد. وي سوابقي همچون، عضو سابق شوراي شهر و شهرداري وين؛ عضو هيات مشورتي گروه پارلماني ايده «روح واحد اروپا»؛ عضويت در كميته امور خارجي پارلمان اروپا؛ عضو علي‌البدل كميته تحقيقات، انرژي و سياست‌هاي صنعتي اروپا؛ عضو هيات روابط با آمريكا؛ عضو هيات كميته‌هاي همكاري پارلماني با آسياي مركزي؛ نائب رئيس هيات پارلماني اتحاديه اروپا در ارتباط با روابط اين اتحاديه با اروپاي جنوب شرقي و گزارشگر طرح پيوستن كرواسي به اتحاديه اروپا را در كارنامه فعاليت‌هاي خود دارد. وي در راستاي سياست‌هاي اقتصادي و مبارزه عليه افراط‌گرايي در اروپا صاحب نظر بوده و در همين خصوص كتابي با عنوان Roma- A European Minority  را تاليف نموده‌است.

نامبرده در هفته پاياني مهرماه 1392 در راس هياتي به ايران سفر نمود كه ضمن تنظيم برنامه نشستي در دفتر مطالعات سياسي و بين‌المللي وزارت امور خارجه در تاريخ 1392/7/29، برنامه‌هاي ديگري همچون، ملاقات با رئيس محترم مجمع تشخيص مصلحت نظام، ملاقات با رئيس محترم مجلس شوراي اسلامي، ملاقات با رئيس محترم كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي و ملاقات با ‌معاون محترم اروپاي وزارت امور خارجه در برنامه سفر ايشان تنظيم گرديد.

در نشست دفتر مطالعات سياسي و بين‌المللي، آقاي دكتر مصطفي‌دولت‌يار، مديركل دفتر مطالعات سياسي و بين‌المللي برگزاري چنين نشست مشترک با نمایندگانی از پارلمان اروپا را فرصت خوبی برای بررسی چالش‌ها و فرصت‌های پیش‌رو در زمینه روابط جمهوري اسلامي ايران با اتحادیه اروپا برشمرد.

سپس آقای هانس اسووبودا در زمينه ‌چشم‌انداز روابط اتحاديه اروپا با جمهوري اسلامي ايران به  موضوعاتی همچون، تحولات سوریه؛ نقش جمهوري اسلامي ایران در منطقه و تقویت ایده خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعي پرداخت. وي با تمركز بر دو محور هسته‌اي و نقش منطقه‌اي جمهوري اسلامي ايران گفت، تحت شرايط NPT، جمهوري اسلامي ايران از حق غني‌سازي برخوردار است و حضور بدون شرط ايران در مذاكرات ژنو2 اجتناب‌ناپذير است. وی با اشاره به تاکید جمهوری اسلامی ایران و به ویژه رهبر معظم انقلاب مبنی بر ممنوعیت شرعی و قانونی استفاده از هرگونه سلاح کشتار جمعی، به موضوع سلاح‌ هسته‌ای رژیم صهیونیستی و بي‌فایده بودن آن برای منطقه اذعان کرد. وي ضمن اشاره به مثبت بودن گفتگوهای اخیر ایران با 6 کشور قدرتمند (موسوم به 1+5) در ژنو و نیویورک، ابراز امیدواری کرد كه فضاي مثبت حاصل از این تماس‌ها، به طرحی گام به گام برای حل موضوعات مورد اختلاف منتهی شود. وی همچنین با بي‌فايده دانستن تحریم‌ها و تهدیدها علیه جمهوري اسلامي ایران، به ضرر‌هاي هنگفت شرکت‌های اروپایی از تحریم‌ها عليه جمهوري اسلامي ایران اذعان نمود.

این نماینده ارشد پارلمان اروپا در بخش پایانی صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه بحران سوریه فقط از طریق سیاسی قابل حل است، بر نقش جمهوري اسلامي ایران در رفع این بحران تاكيد کرد. آقاي اسووبودا همچنين خاطرنشان ساخت، اتحادیه اروپا و غرب برای حل مسائل منطقه‌ای خود و خصوصاً ایجاد ثبات در منطقه به کمک جمهوري اسلامي ایران نیاز مبرم دارند.

سپس آقاي دكتر دولت‌يار در جمع بندی مباحث مطرح شده در این نشست، با اشاره به گزارش‌های سیاسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تاکید کرد، هیچ یک از اتهامات مقامات اروپایی و غربی در خصوص مسائل هسته‌ای علیه ایران اثبات نشده است. آقاي دکتر دولت‌یار همچنین با نقد نگرش فرقه‌ای‌گرايان غرب به منطقه خاورميانه تاکید کرد كه تاریخ منطقه خاورمیانه نشان می‌دهد، اقوام سنی و شیعه زندگی مسالمت‌آمیزی در کنار هم داشته‌اند، اما امروز مشاهده مي‌گردد که برخی دخالت‌های خارجی سبب بروز تنش‌های قومی و مذهبی در منطقه شده است. 
١٦:٥٢ - 1392/07/29    /    شماره : ٧٢٢    /    تعداد نمایش : ٣٢٥٨خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.