صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > سخنراني آقاي بوگوسلاو وينيد، معاون وزير امور خارجه لهستان


  چاپ        ارسال به دوست

سخنراني آقاي بوگوسلاو وينيد، معاون وزير امور خارجه لهستان

 نشستي از سوي دفتر مطالعات سياسي و بين‌المللي وزارت امور خارجه با عنوان "ابتکار لهستانی برای خلع سلاح" با حضور معاون وزیر امورخارجه لهستان و هیات همراه وی، نمایندگان برخی سفارتخانه‌های مقیم تهران و جمعی از پژوهشگران دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی در تاريخ هفتم آبان ماه 1392 در محل سازمان ايراني مجامع بین‌المللی برگزار شد.

ابتدا آقاي دکتر دولتیار، مدیرکل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی، ضمن ابراز خرسندی از حضور هیات لهستانی، درگذشت  تادوز مازوویکی، اولین نخست ‌وزیر لهستان پس از دوره کمونیستی را به هیات لهستانی تسلیت گفت. در ادامه آقای بوگوسلاو وینید، معاون سیاست امنیتی وزارت امورخارجه لهستان ضمن بیان مقدمه‌ای از سیر تاریخی روابط ایران و لهستان، قدمت بیش از 500 سال روابط و همکاری دوجانبه میان ایران و لهستان را به عنوان پایه محکمی برای گسترش روابط فی ما بین در آینده دانست.

آقای وینید در بخش دوم از صحبت‌های خود به اولویت‌های سیاست خارجی لهستان در ارتباط با اتحادیه اروپا و سایر نقاط جهان پرداخت. وی اظهار داشت: لهستان نسبت به 20 سال گذشته تغییر چشمگیری کرده است و این کشور برای پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا اصلاحات و تغییرات زیادی را در ساختار حکومتی و اداری خود به‌وجود آورده است. معاون وزیر امورخارجه لهستان عضویت کشورش در این دو نهاد مهم اروپایی را به عنوان مهم‌ترین ستون‌های امنیتی برای ورشو برشمرد و با اشاره به مشارکت فعال این کشور با دیگر اعضای ناتو در افغانستان افزود: در حال حاضر موضوع سرنوشت افغانستان، وظایف ناتو پس از خروج از این کشور و نیز هزینه‌های روزافزون این سازمان امنیتی - نظامی، مهم‌ترین چالش و بحث در لهستان محسوب می‌شود. آقای وینید تاکید کرد، سیاست راهبردی لهستان مبتنی بر عدم دخالت در امور داخلی افغانستان است، اما در عین حال آماده هرگونه همکاری با دولت آینده افغانستان مي‌باشد.

بوگوسلاو وینید، در بخش دیگری از صحبت‌های خود، لهستان و جمهوري اسلامي ایران را قربانی سلاح‌های شیمیایی و میکروبی دانست و در این رابطه به موضوع سوریه و تلاش ورشو برای همکاری با سازمان ملل برای انتقال یا نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه اشاره کرد. وی همچنین موضوع سلاح‌های اتمی تاکتیکی روسیه و استقرار آن در مرزهای لهستان را از جمله نگرانی‌های عمده این کشور خواند.

آقای وینید در پاسخ به پرسش‌های مطروحه در این نشست گفت: به دلیل آن که هیچ قانون بین‌المللی جامعی در خصوص سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی وجود ندارد و از آنجا که لهستان مستقیماً در معرض تهدید این نوع از سلاح‌ها توسط روسیه قرار دارد، ورشو این موضوع را با جدیت دنبال می‌کند. ورشو در حال رایزنی و ترغیب مقامات مسکو است تا درباره تعداد، نوع و محل استقرار این تسلیحات اطلاعاتی به‌دست آورد تا در مواقع اضطراری بتواند از وقوع فاجعه جلوگیری کند.

معاون وزیر امورخارجه لهستان در خصوص ناتو و آینده آن نیز گفت: روند تصمیم‌گیری در ناتو به‌صورت اجماع است و به همین دلیل است که مواضع یک کشور می‌تواند برنامه‌ریزی و تصمیمات این نهاد را با تاخیر و یا تغییر مواجه کند. به همین دلیل صحبت از آینده ناتو پس از خروج از افغانستان به دلیل مواضع مختلف و عدم هماهنگی میان اعضا، کمی دشوار است.

آقای وینید در پاسخ به موضوع چشم‌انداز روابط جمهوري اسلامي ایران و اتحادیه اروپا نیز گفت: با روی کار آمدن دولت جدید در ایران و از سرگیری مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 به نظر می‌رسد، افق‌های جدیدي در پیش‌رو قرار دارد و این به نفع دو طرف خواهد بود.

معاون وزیر امورخارجه لهستان در خصوص اتحادیه اروپا نیز گفت: این اتحادیه با وجود انتقاداتی که به آن وارد است، در مسیر خوب و سازنده‌ای قرار دارد؛ اما در عین حال بزرگترین مشکل لهستان با این اتحادیه پس از عضویت در آن، تطبیق با بروکراسی پیچیده این نهاد بوده است. همچنین ما انتقاداتی را نیز در حوزه‌هایی همچون، نظام مالیاتی، سیاست های زیست محیطی و ... به این نهاد داریم.

آقاي بوگوسلاو وینید در پایان و در پاسخ به سوالي در مورد فروش تسلیحات به کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: مسئله فروش تسلیحات، به ناتو یا اتحادیه اروپا به عنوان یک تصمیم جمعی مربوط نمی‌شود؛ این موضوع به منافع و تصمیم اعضا بر می‌گردد و کشورهای عضو به طور مستقل در این خصوص اقدام می کنند.  ١٠:٥٢ - 1392/08/08    /    شماره : ٧٥٦    /    تعداد نمایش : ٣٤٠٥خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.