صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > نشست مشترک دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی با شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا


  چاپ        ارسال به دوست

نشست مشترک دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی با شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا

نشست مشترک دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی با روابط خارجی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه 14 مهرماه 1393 با سخنرانی جناب آقای دکتر ظریف، وزیر محترم امورخارجه در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی برگزار شد.

در افتتاحیه این نشست دکتر ظریف، ضمن تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران را در موضوعات ملی، منطقه ای و بین المللی، به پرسش های حاضرین در جلسه پاسخ گفتند. مهمترین محورهای مورد توجه در این جلسه، تحولات منطقه ای، مذاکرات هسته ای و تاثیر آنها بر آینده سیاست خارجی کشور و روابط ایران و اتحادیه اروپا بود.

سخنرانی ایشان با مقدمه ای درباره شرایط کنونی منطقه آغاز شد. ایشان بحران های متوالی در خاورمیانه را ناشی از رقابت های ژئوپلتیکی منطقه ای دانست. رقابت هایی که حتی موجب شده است تا مسایلی چون موضوع هسته ای و بحران هایی نظیر آن چه در سوریه رخ داده تا کنون به نتیجه مطلوبی که تضمین کننده ثبات و امنیت در منطقه باشد نرسد.

در موضوع هسته ای ایشان اشاره کردند که اقداماتی که تا کنون  از سوی ایالات متحده امریکا و اروپا برای متوقف نمودن فعالیت های ایران به عمل آمده، نتیجه ای جز پیشرفت های فناوری هسته ای کشور نداشته است. در شرایط کنونی طرف های مقابل ایران را به این نتیجه رسانده که به فوریت مساله هسته ای باید حل و فصل شود، با این وجود کسانی که در این موضوع منافعی دارند تلاش دارند تا این بحران ساختگی ادامه یابد. بحرانی که از سوی برخی از بازیگران در منطقه تبلیغ شده تا پوششی را برای توجیه اهداف استراتژیک کوتاه مدت آنها در منطقه به وجود آورد.

وزیر امورخارجه دستیابی به توافق را تنها راه حل برای عبور از این بحران ساختگی دانسته و تاکید نمودند محروم کردن ایران از برنامه هسته ای نمی تواند راه حلی برای این موضوع باشد چراکه ایران به دانش و فناوری هسته ای دست یافته و دانش و توانمندی دانشمندان ما قابلیت محدود شدن را ندارد. کشورهای طرف مذاکره با ایران باید واقعیت ها درباره مساله هسته ای ایران بپذیرند و شرایط با 10 سال پیش متفاوت است و نمی توان به گذشته بازگشت.

شرایط در مذاکرات به سمت و سویی رفته که اروپا می تواند نقش جدی و برجسته ای را برای برقراری موازنه میان طرف های مذاکره با ایران برقرار نماید. ایفای این نقش نه تنها برای ایران که برای اروپا و جایگاه و نقش بین المللی آن اهمیت بیشتری دارد.

محور دوم بحث دکتر ظریف تحولات کشور عراق بود. در موضوع عراق ایشان تاکید کردند که باید به این مساله به صورت جدی پرداخت که بحران عراق از کجا آغاز شده و چگونه گسترش یاقته است، چه نیروهایی در سطح منطقه از داعش حمایت کرده و چرا کسانی از اروپا به این گروه پیوسته اند. بدون توجه به این مسایل نمی توان راه حلی دایمی برای این بحران را متصور بود.

درباره آن چه امروز در عراق رخ می دهد عنوان داشتند در ضرورت اقدامات نظامی جای شک و تردیدی وجود ندارد. ایران اولین کشوری بود که به ضرورت گزینه نطامی پی برده و آن را نفی نمی کند. اگر حضور و حمایت های ما نبود، در مراحل اولیه امکان سقوط بغداد نیز وجود داشت. ایران کوشید با حمایت لجستیکی و مشاوره نظامی نیروهای عراقی را در مقابله با داعش توانمند نماید.

ولی برای حل ریشه ای مساله باید به خواسته های مردم و دولت عراق توجه نمود. اگر کشورهای منطقه و قدرت های بزرگ نیروی نظامی به این کشور وارد کنند، بهانه ای به دست داعش داده و پیوستن نیروها به این گروه را تسهیل می نماید و برای منطقه و محیط بین المللی پیامدهای جدی دارد. برای حل مساله عراق و سوریه علاوه بر اقدامات نظامی به استراتژی جامعی نیاز است.

خطرناک ترین بازی در منطقه این است که کشورهایی بخواهند مساله داعش را در راستای منافع کوتاه مدت خود استفاده کنند. در ائتلافی که علیه داعش تشکیل شده کشورهایی هستند که در ائتلاف با امریکا بوده، اما در فروش نفت به داعش کمک کرده، حمایت مالی و تسلیحاتی از این گروه به عمل می آورند و مسیرهای امن در اختیار این گروه قرار می دهند. این تناقضی است که این ائتلاف با آن درگیر است.

درباره سوریه و آینده این کشور نیز دکتر ظریف اشاره کردند که باید به نظر مردم سوریه احترام گذاشت. راه حل بحران در سوریه توجه به خواست و اراده مردم است. تلاش برای تضعیف دولت سوریه به معنای تقویت داعش در سوریه است و این تناقض دیگری است که ائتلاف تشکیل شده علیه داعش با آن رو به رو است.وزیر امورخارجه به عنوان راه حل اصلی برای عبور از بحران های منطقه بر آن چه که در پاراگراف 8 قطعنامه 598 مبنی ایجاد مکانیسمی امنیت منطقه ای در خاورمیانه آمده، تاکید کردند. 


 


١٣:٠٠ - 1393/07/14    /    شماره : ١٠٨٨    /    تعداد نمایش : ٣٥٥٨خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.