صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > چهارمین دور میزگرد مشترک دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی و بنیاد صلح ساساکاوا


  چاپ        ارسال به دوست

چهارمین دور میزگرد مشترک دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی و بنیاد صلح ساساکاوا

 

چهارمین دور میزگرد مشترک دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی و بنیاد صلح ساساکاوا در تاریخ 8 مهرماه 1393 ( 30 سپتامبر 2014) در توکیو برگزار گردید. عنوان کلی این میزگرد بررسی تغییرات در روابط ایران با جامعه بین المللی پس از یک سال ریاست جمهوری آقای روحانی بود.

این میزگرد در چهار جلسه برگزار شد. عناوین جلسات به شرح زیر بود:

1.      رهیافت جدید ایران نسبت به جامعه بین الملل در دوره ریاست جمهوری آقای روحانی

2.      دیدگاه های جدید در خصوص روابط منطقه ای ایران و کشورهای همسایه

3.      رهیافت اروپا و امریکا در خصوص مذاکرات هسته ای جاری با ایران

4.      انتظارات ایران از ژاپن قبل و بعد از لغو تحریمهای اقتصادی

ابتدا آقای تاکه گی رییس بنیاد صلح ساساکاوا طی سخنانی به هیات ایرانی وحاضرین در جلسه خوشامد گفت و مروری بر روابط دو موسسه و میزگردهای گذشته دو طرف داشت. سپس آقای دکتر نظر آهاری سفیر ایران در ژاپن به بررسی روابط دوستانه دو طرف پرداخت. در جلسه اول ابتدا آقای کومانو سفیر سابق ژاپن در تهران سخنانی ارائه کرد و سپس آقای دکتر زهرانی مباحثی در خصوص سیاست خارجی ایران در یکسال گذشته ارائه نمود. در هر جلسه یک نفر از سخنرانان ایرانی و یک نفر از سخنرانان ژاپنی مطالبی  ارائه می کردند و سپس زمانی به  پرسش و پاسخ و اظهار نظر اختصاص داده می شد.

در روز 9 مهر ماه جلسه عمومی تحت عنوان ایران و جامعه بین المللی بعد از مذاکرات هسته ای برگزار شد. در این جلسه کاواگوچی وزیر خارجه سابق ژاپن سخنانی در زمینه روابط ایران و ژاپن ارائه کرد. سپس آقای دکتر زهرانی و آقای کومانو سخنانی در این خصوص ارائه کردند. حدود نیم ساعت از  جلسه به پرسش و پاسخ حاضرین اختصاص داده شد. در این جلسه متخصصان ژاپنی علاقمند به ایران از بخشهای مختلف، سفرای مقیم ژاپن، خبرنگاران و مقامات ژاپنی حضور داشتند.

 


١٠:٥٧ - 1393/07/11    /    شماره : ١٠٩١    /    تعداد نمایش : ٢٥٦٥خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.