صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > نشست دفتر مطالعات سياسي و بين المللي و آکادمي علوم اجتماعي شانگهاي (SASS)


  چاپ        ارسال به دوست

نشست دفتر مطالعات سياسي و بين المللي و آکادمي علوم اجتماعي شانگهاي (SASS)

نشست مشترک دفتر مطالعات سياسي و بين المللي با آکادمي علوم اجتماعي شانگهاي در تاريخ اول آذر ماه 1393 در محل دفتر مطالعات سياسي و بين المللي وزارت امور خارجه برگزار گرديد. آکادمي علوم اجتماعي شانگهاي در سال 1958 تاسيس و از سوي دولت شانگهاي اداره مي شود. اين مرکز قديمي ترين موسسه پژوهشي در چين در زمينه علوم انساني و علوم اجتماعي مي باشد. اين آکادمي که داراي 17 موسسه و 20 مرکز مختلف در زير مجموعه خود مي باشد به عنوان انديشکده اي غيرانتفاعي مستقر در شانگهاي و مستقل از آکادمي علوم اجتماعي چين فعاليت مي نمايد. در اين نشست، تحولات اخير خاورميانه، ريشه هاي تروريسم و افراط گرايي، مسائل شرق آسيا و نيز همکاري هاي دو جانبه ايران و چين مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. آقاي دکتر زهراني، مديرکل دفتر مطالعات سياسي و بين المللي با اشاره به عمق روابط تاريخي دو کشور، اظهار داشتند «هيچ مانعي بر سر بهبود روابط طرفين وجود ندارد و نيازي به برشمردن اشتراکات نيست. هر نوع همکاري بين ايران و چين در زمينه هاي مختلف اعم از اقتصادي و استراتژيک نيازمند درک تحولات پيراموني است و دو کشور مي توانند از طريق اين درک مشترک در خصوص فرصت ها و تهديدات در جهت تامين منافع خود حرکت نمايند». به علاوه، رييس هيات چيني، آقاي پان شيوي، با ابراز خرسندي از سفر به ايران، «اينگونه نشست ها بين مراکز مطالعاتي دو کشور را در راستاي تضارب آراء و نيل به فهم مشترک از اوضاع بين المللي، مهم ارزيابي کرد و با تاکيد بر موضوع جاده ابريشم جديد در ايجاد فضاي صلح و وابستگي متقابل، نقش ايران را در حل و فصل مسائل منطقه اي حائز اهميت دانست».


همچنين، هيات آکادمي علوم اجتماعي شانگهاي با جناب آقاي دكتر سليمان‌پور، رئيس مرکز آموزش و پژوهش‌هاي بين‌المللي وزارت امور خارجه نيز به صورت جداگانه ديدار نموده و در خصوص سياست خارجي ايران و تحولات منطقه خاورميانه به بحث و تبادل نظر پرداختند. در پايان نيز، يادداشت تفاهم همکاري بين دفتر مطالعات سياسي و بين المللي و آکادمي علوم اجتماعي شانگهاي به امضاء رسيد.١٣:٤٢ - 1393/09/10    /    شماره : ١١٥١    /    تعداد نمایش : ٣٤١٧خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.