صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > ابعاد تنش میان روسیه و غرب


  چاپ        ارسال به دوست

ابعاد تنش میان روسیه و غرب


نشست تخصصی با موضوع بررسی ابعاد تنش میان روسیه و غرب روز چهارشنبه 24 دی ماه 1393 با حضور تعدادی از صاحبنظران حوزه روابط بین الملل و نیز مدیران و روسای گروه های مطالعاتی دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی برگزار شد. در این نشست که در دو نوبت صبح و بعد از ظهر انجام شد، آخرین تحولات مربوط تنش روسیه و غرب بر سر مسئله اوکراین و نیز تاثیرات منطقه ای و بین المللی آن به ویژه از منظر جمهوری اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

آقایان دکتر سجادپور، مشاور راهبردی وزیر امورخارجه، دکتر برزگر، رئیس پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه، شوری، رئیس گروه مطالعات اوراسیا مرکز تحقیقات استراتژیک و دکتر احمدی پژوهشگر ارشد موسسه ابرار معاصر تهران ابعاد این بحران و آثار مرتب بر آن را مورد بحث قرار دادند. همچنین در نوبت صبح این نشست، تاثیرات منطقه ای این موضوع توسط روسای گروه های مطالعاتی دفتر مطالعات به اجمال مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

ارائه آمار تحلیلی از وضعیت مراودات اقتصادی و تجاری روسیه و اروپا، تحریم های ضد روسیه و مسئله نگاه متفاوت آمریکا و اتحادیه اروپا به این تحریم ها و اثرات آن، بررسی جنبه هویتی به عنوان یکی از عوامل اصلی و ریشه ای بحران، تفاوت نگاه اوراسیایی و غربی در روسیه قبل و پس از فروپاشی شوروی، سه گانه چین- روسیه - آمریکا و آینده روابط این سه ضلع با توجه به بحران اوکراین، ادامه دار یا مقطعی بودن بحران، روابط خاص آلمان و روسیه و تاثیرات آن در آینده روابط اتحادیه اروپا و روسیه، دستاودهای این تنش برای دو طرف، درسهای تاریخی از تنش موجود میان روسیه و غرب و نیز پرهیز از هرگونه ذوق زدگی از این نوع تنش ها که باعث شتاب زدگی در تحلیل می شود، از جمله مباحث عمده ای بود که در این نشست یک روزه مورد کنکاش قرار گرفت.


 


١٧:١٩ - 1393/10/24    /    شماره : ١١٨٤    /    تعداد نمایش : ٥٦٦٦خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.