صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > گزارش نشست دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی و شورای دولتی مدیران پاکستان


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش نشست دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی و شورای دولتی مدیران پاکستان

دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی در تاریخ پنجم آذر ماه 1393 میزبان هیاتی دوازده نفره از شورای دولتی مدیران پاکستان به ریاست مدیرکل این شورا بود. این شورا متشکل از مدیران ارشد و سیاستمداران استانی و فدرال پاکستان است که طی آخرین دوره آموزشی خود در طول خدمت دولتی می گذرانند و پایان دوره با سفر آموزشی به کشورهای خارجی با تجربیات سایر کشورها در حوزه های مختلف آشنا می شوند. در این نشست، مدیرکل شورای دولتی پاکستان به طرح سوالاتی در خصوص «ساختار وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و نیز چرایی موضع مستحکم ایران در موضوع هسته ای پرداخت و اینکه در 50 سال آینده ایران از لحاظ فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک در منطقه چه شرایطی را تجربه خواهد کرد. همچنین، این سوال که آیا زمان برای تصمیم گیری در خصوص غنی سازی در ایران مناسب بوده است، به طوریکه اگر شرایط به نحو دیگر بود شاید ایران مورد تحریم بین المللی قرار نمی گرفت و دلیل مشکلات ایران با آمریکا و غرب چیست؟ و ایران و پاکستان چگونه می توانند سوء تفاهم ها را رفع کنند». در ادامه، آقای دکتر زهرانی به تبیین مولفه های اصلی شکل دهنده سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی پرداخته و افزودند «ایران اولین دولت-ملت جهانی می باشد و فرهنگ سیاسی ایرانیان ریشه در تاریخ این کشور دارد. ایرانیان به سطحی از بلوغ رسیده اند که می توانند از طریق اجماع به خواسته های خود برسند. سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، نتیجه و امتداد سیاست داخلی کشور است که از هزاران سال تاریخ ایران سرچشمه گرفته است. ایران مردمی ترین انقلاب قرن گذشته را تجربه کرده و قانون اساسی آن با 99 درصد آراء به تصویب رسیده است. انقلاب ایران، بسیاری از نظریه پردازان را مجبور کرد تا نظرات خود را از نظریات مارکسیستی و نزاع های طبقاتی به تاثیر ایدئولوژی به عنوان موتور محرکه انقلاب تغییر دهند. اولین شعار انقلاب ایران، استقلال و خودکفایی بوده و همین مساله معیار اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی است. انقلاب ایران نتیجه 100 سال تحولات مختلف در کشور بوده است. در موضوع هسته ای و روابط با غرب، روسیه و هر کشور دیگری این مولفه به عنوان اصل اساسی بوده است. انقلاب ایران 3 پیام را با خود به همراه داشته است: تاکید بر استقلال و آزادی، مدل حکومت اسلامی، فرهنگ استراتژیک سیاسی که به ما نشان داد چگونه امنیت ملی خود را تامین و توازن بخشیم. ایران طولانی ترین جنگ تحمیلی در قرن گذشته که تقریبا تمام جهان علیه آن بودند را تجربه کرده است. جنگ به ما یاد داد چگونه روی پای خود بایستیم. این فرهنگ برای ما سودمندی هایی داشته است از جمله ما اقتصاد را با نفت بشکه ای 6 دلار مدیریت کردیم و اینک تحریم اقتصادی که بعد از کوبا طولانی ترین تحریم در جهان علیه ایران صورت گرفته است را مدیریت می کنیم. تحریم یک فرآیند آموزنده هم برای ایران و هم برای آن هایی که به دنبال فشار علیه ایران بوده اند، به ارمغان آورده است که تحریم مولفه تاثیرگذار بر رفتار ایران نخواهد بود. کشوری با این همه همسایه نمی تواند فلج شود. از طریق رهبری، حکومت مستقر، استفاده از تجربیات و استعداد توانستیم از این شرایط عبور کنیم. ما به دنبال روابط خوب با همسایگان هستیم و همسایگان در سیاست خارجی ما جایگاه مهمی دارند».

 

بعد از پایان این نشست، هیات مذکور بازدیدی از دانشکده روابط بین الملل و نیز مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه داشت و با ساختار و با فعالیت های این دو مرکز آشنا شد.


١٥:٠٥ - 1393/09/07    /    شماره : ١٢١٠    /    تعداد نمایش : ٢١٤٨خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.