صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > فرصت های اقتصادی سازمان همکاری های شانگهای در پسا برجام


  چاپ        ارسال به دوست

نشست

فرصت های اقتصادی سازمان همکاری های شانگهای در پسا برجام

همایش یک روزۀ فرصتهای اقتصادی در پرتو سازمان همکاری شانگهای در دوره پسابرجام در تاریخ 17/12/1394 توسط گروه مطالعات انرژی و اقتصاد بینالملل و با حضور جمعی از مقامات دستگاه‌های دولتی و غیردولتی و اندیشمندان در دفتر مطالعات سیاسی و بینالمللی وزارت امور خارجه برگزار گردید. در این همایش، سخنرانان به معرفی سازمان همکاری شانگهای، بررسی ماهیت و عملکرد آن و همچنین مزیت‌ها و فرصت‌های اقتصادی این سازمان برای ایران پرداختند. از سوی دیگر، حضار نیز پرسشهای خود را درخصوص نقش و اثربخشی این سازمان و عضویت ایران در آن مطرح نمودند.

بر این اساس، در دوران پسابرجام و نظر به رفع تحریم‌های بینالمللی علیه ایران، جمهوری اسلامی ایران این فرصت را دارد که وضعیت عضویت خود در سازمان همکاری شانگهای را از حالت ناظر به حالت عضو اصلی درآورد. اما با در نظر گرفتن فرصت‌هایی که عضویت در چنین سازمانی به ویژه به لحاظ اقتصادی (در حوزههایی مانند انرژی، حمل و نقل، ارتباطات و اطلاعات، تسهیم تجارب و تکنولوژی) در اختیار ایران قرار می‌دهد؛ این امر نیازمند ایجاد درک و شناختی واقعبینانه از ماهیت و فرآیندهای این سازمان است. از سوی دیگر، گسترش همکاریهای ایران در قالب این سازمان، با توجه به ظرفیت‌های این کشور، فرصت‌های فراوانی نیز در اختیار سایر اعضا و کشورهای منطقه آسیای مرکزی قرار می‌دهد.

 همچنین، با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران روابط دوجانبه مطلوبی با اعضای اصلی این سازمان دارد، تاثیر عضویت دائم ایران در افزایش و بهبود این روابط نیز به عنوان یک پرسش مهم مورد بحث قرار گرفت. اندیشمندان حاضر در این نشست ضمن اذعان به قابلیت‌های اقتصادی سازمان همکاری شانگهای، بازتعریف نقش این سازمان از نقش امنیتی-سیاسی به نقش اقتصادی را امری حائز اهمیت و در راستای منافع کشورمان ارزیابی کردند. از سوی دیگر باتوجه به الزام تائید 27 سند در مراجع قانونگذاری و تصمیم گیری کشور قبل از الحاق، برخی تعارضات حقوقی، عاملی بازدارنده در این روند عنوان گردید. غلبۀ چین و روسیه به عنوان دو قدرت اصلی این سازمان و نقش حاشیه‌ای سایر اعضا نیز ازجمله دغدغه‌های طرح شده در این نشست بود.

در خاتمه عنوان گردید باتوجه به اهمیت بررسی دقیق تر ابعاد عضویت کامل کشورمان در سازمان همکاری شانگهای، در نظر است همایش بینالمللی بررسی ابعاد اقتصادی سازمان شانگهای با حضور مسئولین این سازمان و سایر کشورهای عضو پس از برگزاری اجلاس سران در پائیز سال آینده در دفتر مطالعات سیاسی و بینالمللی برگزار شود.

 

 


١٧:٠٤ - 1394/12/08    /    شماره : ١٦٣٨    /    تعداد نمایش : ٣٦٥٣خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.