صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > نشست شبیه سازی جلسه ی شورای امنیت ملل متحد با موضوع نسل کشی رواندا


  چاپ        ارسال به دوست

نشست شبیه سازی

نشست شبیه سازی جلسه ی شورای امنیت ملل متحد با موضوع نسل کشی رواندا

نشست شبیه سازی جلسه ی شورای امنیت ملل متحد با موضوع نسل کشی رواندا روز یکشنبه 26 اردیبهشت 95 در حضور گری لوئیس نماینده سازمان ملل متحد در ایران، عبدو جمعه نماینده کشور رواندا، دکتر داوود هرمیداس باوند متخصص و استاد حقوق و روابط بین الملل و دکتر سید حسین رضوانی مدیر گروه حقوق بین الملل دفتر مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه ، دکتر افشین زرگر استاد حقوق و روابط بین الملل مدیر پروژه شبیه سازی و دکتر رحمت حاجی مینه استاد روابط بین الملل ، کارشناس مسائل خاورمیانه و پژوهشگر مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه و جمع کثیری از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد حقوق و روابط بین الملل و دکتری  برگزار شد.این نشست در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین الملل امور خارجه کاملا به زبان انگلیسی با  سخنان ریاست جلسه؛ دکتر سید حسن رضوانی آغاز شد. 

 

دکتر حسن رضوانی ابتدا با تقبیح حوادثی از قبیل نسل کشی در رواندا و سایر نقاط جهان که منجر به از بین رفتن انسان های بی گناه و آزار روحی و جسمی باز ماندگان و قربانیان این حوادث می شود، گفت: این رفتار ها موجب آسیب دیدن بشریت و اهداف انسان دوستانه می شود. آقای رضوانی اتفاقات مشابه در جامعه بین الملل نظیر بوسنی را یاد آور شده و اظهار امیدواری نمود که روزی سازمان ملل بصورت موثر و مستقل در مقابله با این رویداد های غیر انسانی، با واکنش درست، به بررسی اینگونه فجایع بپردازد. فجایعی که بارها برای مسلمانان اتفاق افتاده اما با سکوت مواجه بوده است. این نشست برای یادبود آن قربانیان هم هست.

 

سپس گری لوییس نماینده سازمان ملل متحد در تهران، پیام بانکی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در سال 2016 به مناسبت بیست و دومین سالگرد نسل کشی رواندا را قرائت کرد . دبیر کل سازمان ملل متحد در این پیام تلاش برای گرامی داشت قربانیان نسل کشی در رواندا را به معنای تلاش برای عدالت و پاسخگویی به جامعه ی بشری دانست. بانکی مون ضمن گرامی داشت یاد 800 هزار نفر قربانی فاجعه ی رواندا ؛ در این پیام نسل کشی را فرآیندی هشدار دهنده خوانده که نتیجه ی اشاعه ی نفرت پراکنی در گفتمان عمومی و رسانه هایی است که اجتماعات مشخصی را هدف قرار می دهند. وی در این پیام ابراز امیدواری کرده است با پرورش شاخصه های مشترک، جامعه  ی بشری در ایجاد زندگی سرشار از کرامت و امنیت برای همه مردم جهان تلاش کرده و برای بنیان نهادن جوامعی سرشار از صلح و عدالت؛ با اولویت گفتگو، حاکمیت قانون را بیش از پیش ارتقا بخشیم.

گری لوییس نماینده سازمان ملل در تهران نسل کشی رواندا را فاجعه ی تلخ وهولناک خواند و خاطر نشان کرد. ملت ها، دولت ها، سازمان ها و نهادهای بین المللی هر یک وظایفی دارند که عمل کردن به آن و تلاش برای  تامین صلح می تواند کمک بزرگی به اقدامات بشر دوستانه باشد و برگزاری نشست هایی از این دست می تواند مفید و موثر واقع شود. وی با برشمردن آسیب های ناشی از این نسل کشی برای منطقه و جهان، ابراز امیدواری کرد جهان دیگرشاهد تجربه ی چنین فجایعی نباشد.  

عبدو جمعه نماینده ی کشور رواندا در این نشست نیز به ایراد سخنانی پرداخت. وی که از شاهدان عینی نسل کشی رواندا بود با نقل خاطرات تکان دهنده ی خود برای حضار، به ترسیم تصویر روشن تری از این نسل کشی فاجعه بار که با بی اعتنایی کامل شورای امنیت سازمان ملل مواجه شده بود، کمک کرد. وی که مسلمان است با استناد به چندین آیه از آیات قرآن کریم از جمله :" يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن ذَكَرٍ وَأُنثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ(سوره حجرات:13) گفت: خداوند انسانها را از حضرت آدم و حوا خلق کرده و صراحتا اعلام کرده هدف از آن شناختن اقوام مختلف از یکدیگر است و گرامی ترین فرد نزد خداوند با تقوا ترین آنهاست". وی با اشاره به آیات مشابه تاکید کرد، درک آموزه های انسانی اسلام می تواند به پیش گیری و حل بحران هایی که اکنون با سر منشاء اختلاف ات قومی، مذهبی و نژادی در نقاط مختلف دنیا قربانی می گیرد بسیار کمک کند. نماینده ی کشور رواندا، با اشاره به رفتار قابل تحسین جمهوری اسلامی ایران با پناهندگان افغانستانی، عراقی و سایر مردمان کشورهای جنگ زده همسایه تصریح کرد، ایران یکی از کشورهایی است که رویکرد آن در قبال مسئله ی پناهجویان می تواند نمونه ای در خور تحسین و قابل توجه برای جامعه ی بین المللی باشد وی با  ابراز خوشحالی از برگزاری چنین نشست هایی تاکید کرد حوادث دردناکی مانند نسل کشی رواندا و کشتار مسلمانان در بوسنی و هرزه گوین نباید هرگز تکرار شود . این امر وظیفه ی جمعی تمام ملتها ، سازمان ها و نهادهای بین المللی است.

در ادامه دکتر داوود هرمیداس باوند متخصص و استاد حقوق و روابط بین الملل در سخنانی کوتاه ، نسل کشی رواندا را نقض آشکار حقوق بشر و بی توجهی به جایگاه آن دانستو تاکید کرد، نتیجه ی غفلت از حقوق بشر، قربانیان بسیار و پیامدهای حوادث تلخی است که در تاریخ به جا می ماند.

دکتر افشین زرگر استاد حقوق و روابط بین المل دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج و مدیر پروژه شبیه سازی نشست شورای امنیت با موضوع نسل کشی رواندا، با گرامی داشت یاد و خاطرهی قربانیان بی گناه نسل کشی رواندا اظهار داشت: ملت ایران درد مردم رواندا ، کوزوو، بوسنی، افغانستان، سوریه، عراق، سودان، سومالی و همه ی مردم مظلوم و رنج دیده ی جهان را با تمام وجود درک می کند ، زیرا خود در طول تاریخ به ویژه در طول 8 سال جنگ تجمیلی ، چنین مصائبی را در اشکال مختلف تجربه و تحمل کرده؛ اما  محکم و استوار در پای بندی به صلح و امنیت ایستاده و از آن دفاع کرده اند. دکتر زرگر با قرائت شعری از شاعر پر آوازه ی صلح و دوستی ایران زمین، مولانا ؛ صلح و صلح طلبی را در جهان کنونی از هر زمان دیگر ارزشمند تر دانست و تاکید کرد که این شاخصه ی بشری باید به فرهنگ حاکم در جهان تبدیل شود.

 

 

 


١٠:٣٤ - 1395/02/28    /    شماره : ١٧٢٩    /    تعداد نمایش : ٧١٨٥خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.