صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > چشم انداز اقتصادی ویتنام (2012 تا 2020)


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش توصیفی

چشم انداز اقتصادی ویتنام (2012 تا 2020)

نشست مشترک با محققین آکادمی علوم اجتماعی ویتنام و موسسه توسعه پایدار منطقه ای ویتنام IRSD

آقای دکتر وو کوئک هوی مدیرIRSDبخش  و دکتر توان کوانگ بوی مدیرکل IRSD و سردبیر مجله توسعه پایدار منطقه ای ویتنام در تاریخ 23 مرداد با هماهنگی سفارت این کشور در تهران در محل دفتر مطالعات حاضر و ضمن ایراد سخنرانی درخصوص اقتصاد این کشور ، به پرسش های محققین ایرانی پاسخ دادند.

در این نشست طرف ویتنامی با اشاره به رشد شاخصهای اقتصادی این کشور طی دو دهه گذشته که به طور متوسط  رشد 7% GDP  را به همراه داشته اشاره و به روند مقررات زدایی و باز کردن اقتصاد پرداخته و جذابیت کشور در جلب سالانه بالغ بر 20 میلیارد دلار سرمایه خارجی به همراه 20% افزایش سالانه تجارت خارجی، را عامل مهمی در مدل توسعه خود برشمرد. کاهش نرخ تورم تا 6/0% و همچنین کاهش نقش بخش کشاورزی از 40% به کمتر از 20 درصد و متناسب با آن افزایش تولیدات صنعتی و بخش خدمات را از جمله موفقیت های دولت طی دو دهه اخیر برشمرد. وی در عین حال بیشترین نقش  در توسعه کشورش را حضور فعال و مشارکت کشورهای منطقه خصوصا کره جنوبی، ژاپن، سنگاپور ، تایوان و مجموعه آسه آن بر شمرد و حضور کشورهای غربی و امریکا را در رده های بعد عنوان کرد. ایشان در ادامه به بررسی تطبیقی شاخصهای اقتصادی 5 کشور ایران، چین، مصر و ویتنام پرداخته و عنوان داشت در صورت حفظ رشد موجود طی بیست سال آینده می تواند به شاخصهای مهم کشورمان در این زمینه برسد. ایشان مشکلاتی از جمله تغییرات آب و هوا ، مقررات تجارت آزاد در منطقه و برخی چالشهای جهانی را از جمله موارد قابل بررسی و برنامه ریزی دولت برشمرد. وی ابراز امیدواری نمودباتوجه به مکمل بودن اقتصاد دو کشور، زمینه برای همکاریهای بیشتر اقتصاد فیمابین فراهم شود.

در ادامه محققین ایرانی سوالاتی در خصوص الگوی توسعه ویتنام، ویتنام و موافقتنامه تجارت آزاد منطقه ای، نقش سازمانهای بین الملل و اقتصادی از جمله بانک جهانی ، صندوق بین المللی پول در ارائه پیشنهادات و اصلاحات اقتصادی کشور، نحوه تغیر نگرش دولت از سوسیالیزم به خصوصی سازی و مقررات زدایی، راهکارهای ویتنام با توجه به بحران های اقتصادی دو دهه گذشته برای جلوگیری از آسیب پذیری اقتصاد این کشورو برنامه ریزی کلان ویتنام در توسعه منابع انسانی سوالاتی را مطرح نموده که پاسخ مقتضی از طرف محققین ویتنامی ارائه گردید.دانلود فايل : vietnam.pdf ( 94KB )


٠٨:٠٢ - 1395/05/23    /    شماره : ١٧٩٦    /    تعداد نمایش : ٤٧٠٥خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.