صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > روندهای اقتصادی در شرق آسیا


  چاپ        ارسال به دوست

نشست تخصصی

روندهای اقتصادی در شرق آسیا

جلسه روندهای اقتصادی در شرق آسیا در روز چهارشنبه مورخ 95/10/8 با حضور کارشناسان و اساتید برگزار گردید در ابتدا خانم فرزین نیا به اهمیت منطقه اشاره کرده و گفت به لحاظ گردش قدرت از غرب به شرق و ظهور قدرتهای اقتصادی چون چین و کره و ژاپن و قدرتهای در حال ظهوری چون اندونزی ، مالزی و تایلند این منطقه نقش بسزایی در نظام بین الملل دارد و اهمیت همکاری ایران به خصوص در حوزه صادرات نفت به کشورهایی چون چین و ژاپن و کره و واردات کالا از کشور چین شایان توجه است
پس از این مقدمه دکتر شاهنده استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به عنوان اولین سخنران درباره روابط چین و آسه آن به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت تحولات در این منطقه با سرعت پیش میرود و بررسی قدرت و نقش چین اهمیت فزاینده ای دارد .
خانم پور رستمی استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران سخنران بعدی بودند. ایشان موضوع بحث خود را مقایسه شرایط اقتصادی چین و ژاپن در منطقه آسیا عنوان نمود و اشاره کرد که در ابتدا به مسائلی که از سال 1985 در روابط اقتصادی کشورهای منطقه خصوصا کشورهای نوظهور اقتصادی اثر گذار بوده با ذکر شاخص ها و آمارها بیان خواهند نمود و سوال اصلی را روابط تجاری این منطقه و اینکه روابط تجاری در سه دهه گذشته به چه صورت بوده و چین و ژاپن در این سه دهه چه جایگاهی را داشته اند و چه عواملی روی اینها تاثیر گذار بوده بررسی و پاسخ خواهد داد.
سخنران سوم آقای نوروزی استاد دانشگاه تهران بودند مبحثی که ایشان مطرح کردند پیمان مشارکت ترانس پاسفیک بود. برای مبحث مذکور ایشان نهاد گرایی در تجارت بین الملل را به عنوان چارچوب تئوری بحث اعلام کردند که بسیار مهم خصوصا در دیپلماسی تجاری کشورهاست.
سخنران آخر خانم دکتر سازمند درباره طرح مشارکت اقتصادی منطقه و چشم اندازهای آن به ایراد سخنرانی پرداختند. ایشان اشاره کردند به نظر برخی تحلیلگران این طرح در مقابل طرح TPP قرار دارد تا بتواند در منطقه ایجاد توازن بکند. دو هدف عمده طرح یکی استفاده از مولفه اقتصادی برای ایجاد توازن و از طرف دیگر مقابله با طرح TPP به رهبری ایالات متحده است. اقتصاد برای توازن منطقه یکی از مسائل بسیار مهمی است که در بحث های منطقه گرایی به عنوان مولفه قدرت برای موازنه سازی مطرح است.


١٤:٥٩ - 1395/10/27    /    شماره : ١٩٢٢    /    تعداد نمایش : ٧١٠خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.