صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > اجلاس سالانه موسسه تحقیقاتی خاورمیانه


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی

اجلاس سالانه موسسه تحقیقاتی خاورمیانه

در جریان اجلاس سالانه در اجلاس سالانه موسسه تحقیقاتی خاورمیانه Middle East research institute وابسته به دانشگاه صلاح آلدین اربیل که با حضور شخصیت‌های برجسته سیاسی و دانشگاهی از جمله وزیر امور خارجه ترکیه، رییس‌جمهور و رییس مجلس عراق برگزار شد، موضوع "توافق هسته‌ای با ایران و آثار آن بر تحولات منطقه‌یی" موضوع یکی از نشست‌های این اجلاس بود.

در این نشست علاوه بر میریوسفی و پولاک، جان جنکینز، رییس بخش خاورمیانه موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک لندن نیز به عنوان سخنران اصلی حضور داشت.

در ابتدای این نشست، میریوسفی سخنان خود را با ترسیم یک چارچوب نظری برای کاهش خشونت ساختاری در خاورمیانه شامل زدودن فقر و نابرابری اقتصادی، کاهش خشونت سیاسی و بی‌توجهی به انتخابات و خواسته‌های مشروع مردم، کاهش خشونت هویتی و دامن زدن به اختلافات مذهبی و قومی و سرانجام نفی امپریالیسم ساختاری و دخالت قدرت‌های خارج از منطقه آغاز کرد.

او در ادامه با ذکر مثال‌هایی به سیاست‌های ثبات‌ساز ایران در سال‌های گذشته در منطقه اشاره کرد و افزود که از یک دیدگاه واقع‌گرایانه، ایران دارای جمعیت، وسعت و قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی مناسبی است و حفظ صلح و آرامش را در جهت منافع خود می‌بیند.

وی دلایل نفی هرگونه زیاده‌خواهی منطقه‌یی توسط ایران را از منظر قانون اساسی، منافع راهبردی و سیاست‌های مشارکت‌جویانه و واقع‌بینانه در منطقه تشریح کرد و گفت که ایران برای حل معضلات پیچیده خاورمیانه بر گفت‌وگو، سازو کارهای جهان‌شمول ضد تروریسم و پرهیز از هرگونه یک‌جانبه‌نگری و سیاست‌های سلطه‌جویانه یا سلطه پذیرنده تاکید دارد.

میریوسفی هم‌چنین دو طرح چهارمرحله‌یی ایران درباره یمن و سوریه را روی میز خواند و گفت که ایران هیچ‌گاه در پی حذف دیگر کشورهای منطقه و از جمله عربستان از ساز و کارهای منطقه‌یی نبوده است، ولی تا کنون پاسخ مناسبی از طرف مقابل دریافت نکرده است.

او افزود: برجام نمونه موفقی از یک دیپلماسی تعاملی و سازنده بود و می‌توان از مدل مذاکراتی که به برجام منتهی شد برای حل و فصل سایر مشکلات منطقه استفاده کرد.

در ادامه این نشست، جان جنکینز، ادعا کرد که بعد از برجام تفاوت معنی‌داری در رفتار ایران در منطقه صورت نگرفته است و پاسخ وی به این سوال که برجام چه تاثیری بر تحولات منطقه خواهد داشت نامعلوم بود.

وی هم‌چنین ادعا کرد که ایران و عربستان منطقه را به شدت دوقطبی کرده‌اند و هر دو از ابزارهای قومیتی و مذهبی برای پیشبرد اهداف سیاسی خود استفاده می‌کنند.

در بخش دیگری از این نشست، کنت پولاک گفت که همواره منتقد سیاست‌های اوباما در قبال ایران بوده است و ایران باید درک کند که آمریکا تساهل زیادی در قبال ایران به خرج داده است و برای وی واگذاری این میزان امتیاز به ایران از سوی دولت اوباما برای دستیابی به برجام غیرقابل تصور بوده است.

او ادامه داد: آیا برجام باعث استحاله ایران می‌شود یا صرفا یک جابه‌جایی و گذار موقت است؟ اکثر نخبگان آمریکایی برجام را صرفا یک جابه‌جایی می‌دانند و از رفتار ایران کاملا ناامید شده‌اند. من واقعا از چرخش سیاست خارجی آمریکا از خاورمیانه به شرق نگران هستم که باعث می‌شود تمرکز آمریکا بر خاورمیانه و حمایت از متحدانش کاهش یابد.

حاشیه های این نشست

یک سوم پایانی این نشست شاهد مباحثه داغ میریوسفی و پولاک بود.

میریوسفی در پاسخ به تاکید چندباره پولاک مبنی بر ناامیدی از استحاله ایران پس از برجام و لزوم تغییر این رویه گفت: اگر منظور از استحاله، بازگشت به روابط قبل از انقلاب با ایران است، قطعا چنین اتفاقی هرگز نخواهد افتاد. اتفاقا ایرانی‌ها هم دقیقا همین سوال را راجع به استحاله آمریکا از سیاست‌های استعماری گذشته‌اش با جدیت مطرح می‌کنند و از خود می‌پرسند آیا برجام نشانه استحاله آمریکاست یا صرفا یک تغییر تاکتیک است؟ واقعیت این است که طی دهه‌های گذشته مداخلات آمریکا در خاورمیانه و ایران، هیچ‌گاه سازنده نبوده و همواره عامل اصلی یا حداقل علت بخش بزرگی از مشکلات منطقه بوده است. فعلا اکثر صاحب نظران سیاسی عمده در آمریکا از جوزف نای گرفته تا والرشتاین، ادعا می‌کنند که دوران این گونه سیاست‌ها به سر آمده و قابل تداوم نیست. نامه‌های رییس‌جمهور آمریکا به رهبر عالی ایران هم حکایت از همین موضوع دارد؛ ولی به قول والرشتاین هرچقدر آمریکایی‌ها دیرتر این واقعیت را قبول کنند و در مورد آن به اجماع برسند، به همان نسبت باعث افزایش زحمت خودشان و بقیه جهان خواهند شد.

در مبحث دیگر نیز
این دیپلمات کشورمان بلافاصله پس از پایان سخنرانی پولاک تریبون را در اختیار گرفته و خطاب به این آمریکایی تندرو که گرایشات فاحش ضد ایرانی دارد گفت: اگر به خاطر ایران نبود داعش پس از موصل اربیل را نیز گرفته بود و الان امکان این گردهمایی فراهم نمی شد که شما در آن حضور پیدا کرده و به ایران انتقاد کنید.
میریوسفی در ادامه گفت زمانی که داعش بعد از اشغال موصل، در آستانه ورود به اربیل و فتح این شهر بود، درخواست های کمک فوری زیادی توسط مدافعین اربیل از کشورهای حاضر در ائتلاف داعش مطرح شد اما هیچ یک از این درخواست ها اجابت نشد و اربیل در آستانه سقوط حتمی قرار گرفت. ایران تنها کشور و در واقع اولین و آخرین کشوری بود که به این درخواست ها پاسخ داد و اربیل را از سقوط حتمی نجات داد.

رییس مرکز مطالعات خاورمیانه کشورمان سپس گفت : اقای پولاک بهتر بود به این سوالات پاسخ می داد که دلیل بی تفاوتی کشورهای عضو ائتلاف آمریکایی و نمایشی ضد داعش نسبت به درخطر قرار گرفتن شهر اربیل چه بود؟ چرا کشورهای متعدد حاضر در ائتلاف هیچ یک حاضر به کمک نشدند؟ آیا اگر ایران برای نجات اربیل مداخله نمی کرد و این شهر سقوط کرده بود، امروز وضعیت عراق، خاورمیانه و داعش فاجعه بارتر از حالا نبود؟
این دیپلمات کشورمان همچنین با طرح این موضوع که ایران جدی ترین کشور در مبارزه با تروریسم و داعش بوده است گفت : مطابق گزارش سال گذشته بسیاری از رسانه های اصلی و موسسات فکری و تینک تنک های آمریکایی، ائتلاف اعلام شده ضد داعش، از همان ابتدا یک ائتلاف نمایشی و غیرواقعی بوده که با اهداف انتخاباتی در نزدیکی انتخابات کنگره و در پاسخ به افکار عمومی تحریک شده آمریکا در پی سربریدن برخی شهروندان این کشور تشکیل شده است . آیا شما دلایل کافی برای رد این ادعاها در اختیار دارید؟
میریوسفی با اشاره به استفاده ابزاری آمریکا از گروه های تروریستی و افراط گرا در گذشته این سوال را مطرح کرد که آیا شما فکر می کنید امکان استفاده از داعش یا گروههای مشابه آن به عنوان ابزار سیاسی همانند تجربه دهه نود میلادی در استفاده ابزاری از گروههای جهادی بر علیه شوروی سابق وجود دارد؟ آیا برخورد گزینشی و غیرواقعی با این گروه ها می تواند به حل مسایل و صلح و ثبات کمک کند؟

این دیپلمات کشورمان با اشاره به بخشی از صحبت دیوید پولاک که گفته بود داعش هیچ محبوبیتی در میان سعودی ها ندارد و از آنها حمایتی نمی شود گفت: این ادعای شما در حالی است که در آخرین نظرسنجی که منابع غربی منتشر کرده اند نشان می دهد که در اثر تبلیغات یکسویه رسانه های این کشور، ٩٢ درصد سعودی ها از داعش حمایت می کنند یا با آن همدلی دارند. چه مستنداتی وجود دارد که ادعای جدید شما مبنی بر عدم حمایت رسانه ها و افکار عمومی سعودی از داعش و گروههای مشابه آن را تایید کند؟

 

در ادامه این نشست که در آن فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق، رییس مجلس  و مقامات عالی رتبه این کشور نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان، عمارحکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق و جمعی از دیپلمات های سایر کشورها از جمله روسیه نیز حضور داشتند، قباد طالبانی، معاون نخست وزیر اقلیم کردستان در واکنش به اظهارات دیپلمات کشورمان ضمن تاکید بر نقش حیاتی و تعیین کننده ایران در نجات اربیل از سقوط در برابر داعش، به تماس های مکرر و بی نتیجه اش با مقامات آمریکایی در شب حمله به اربیل برای درخواست کمک فوری برای حفظ ارییل از خطر سقوط در دستان داعش اشاره کرد و تلویحا مشکلات اداری در ساختار تصمیم گیری در آمریکا را عامل این کوتاهی دانست.


١٠:٤٢ - 1394/08/25    /    شماره : ١٥١٣    /    تعداد نمایش : ٤٤٧٤خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.