صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > سخنراني آقای كروپنف در دفتر مطالعات سياسی و بين‌المللی


  چاپ        ارسال به دوست

سخنراني آقای كروپنف در دفتر مطالعات سياسی و بين‌المللی

در ابتدا جناب آقاي دكتر دولت‌يار مديركل دفتر مطالعات سياسي و بين‌المللي ضمن خوشامدگويي به ايشان به سوابق علمی و تجربی آقاي كروپنف و فعاليت‌هاي وي اشاره نمودند .

سپس آقاي كروپنف با تشكر از تدارك چنين نشستي، اظهار داشت، حضور نظاميان خارجی در افغانستان باعث وخيم‌تر شدن اوضاع در اين كشور شده‌است. نيروهاي نظامي و ناتو به بهانه مبارزه با تروريسم افغانستان را اشغال كرده‌اند. آمريكا و ناتو تمایل به دارا بودن 9 پايگاه استراتژيك نظامي در افغانستان مي‌باشند. طي 5 سال اخير در مرزهاي افغانستان، مناطق نظامي توسعه يافته‌است. ناتو به دنبال اين است كه حوزه نظامي را به كل مناطق اوراسيا توسعه دهد. در این شرایط آینده ای برای افغانستان مشاهده نمی شود .
نخبگان روسيه در خصوص حضور ناتو در منطقه داراي نظرات متفاوتي هستند.
1- برخي معتقدند كه ناتو با حضور خود در افغانستان، مي‌تواند مشكلات روسيه را در منطقه حل كند و از نفوذ طالبان به منطقه آسياي مركزي پيشگيري نمايد. به نظر مي رسد كه اين نظريه،‌ وهم و خيالي بيش نيست. هيچ نوع افراط‌گرايي از طريق توسل به اسلحه،‌ نه تنها روسيه، بلكه حتي آسياي مركزي را نيز تهديد نكرده‌است. به نظر مي رسد، اين رويكردي است كه ناتو و آمريكا آن را تبليغ مي‌نمايند و از سال 1996 مشاهده مي‌كنيم كه مي‌گويند طالبان حاكميت خود را به دست مي‌آورد و مسكو را اشغال خواهد كرد. اين نظريه به حاكمان روسيه تحميل مي‌شود. در برخي مقاله‌ها مي‌خوانيم كه رسانه‌هاي غربي نظرات آمريكا را به پوتين القا مي‌نمايند. براي روسيه مهم است كه مرزهاي جنوبي روسيه و قفقاز از ثبات برخوردار باشند و لذا بر مبنای این دیدگاه ناتو در اين خصوص كمك‌كننده است.
2- برخي ديگر معتقدند كه حضور نظامي آمريكا در افغانستان تهديدي براي روسيه است. ناتو ضمن توسعه منطقه نظامي، راه‌هاي لجستيكي خود را نيز توسعه مي‌دهد. منطقه شمالي، شامل راه لجستيكي مي‌باشد كه شامل ازبكستان و مناطقی از مسكو را نیز شامل می شود. بر اين اساس، نبايد تصور كنيم كه ناتو از روسيه در افغانستان دفاع مي‌كند،‌ بلكه ناتو زيرساخت‌هاي لازم را براي حمله به روسيه فراهم مي‌نمايد.
وقتي مسئله سوريه در نظر گرفته شود، متوجه خواهيم شد كه با 10 الي 15 هزار مزدور،‌ شرايط سوريه به هم ريخته شده‌است و لذا با اين شرايط مي‌توانند منطقه جنوبي روسيه را نيز به چالش بكشانند. بر اساس نظر دوم، حضور ‌ناتو در افغانستان مي‌تواند نه تنها تهديدي مستقيم عليه روسيه بلکه علیه چین و ایران نیز باشد. حال با اين شرايط اولويت اساسي در منطقه بايد بر اين اساس باشد كه تمام قدرت‌هاي بيگانه افغانستان را ترك نمايند و افغانستان به یک كشور بي‌طرف و باثبات در منطقه تبدیل شود.
اكنون در روسيه اين ايده مطرح است كه کشورهای منطقه وارد یک تعامل سازنده با یکدیگر شده و بر وجود یک افغانستان مستقل و بدون حضور نیروهای خارجی تاکید کنند .همچنين مي‌بايست موضوع توسعه اقتصادی افغانستان ، کمک به ایجاد فرصتهای شغلی در این کشور و حرکت در جهت صنعتي شدن افغانستان را نيز مورد توجه جدي قرار دهند.
باایجاد بازار بزرگ اقتصادی با مشارکت کشورهای پاکستان و افغانستان و ایران و آسیای مرکزی و روسیه شاهد افزايش رفاه مردمان كشورهاي منطقه خواهيم بود و با اجراي آن مي‌توان منبع درآمد خوبي را براي كشورها ايجاد نمود.


١٢:٤٣ - 1392/03/10    /    شماره : ٦٢٥    /    تعداد نمایش : ٢٨٣٤خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.