صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > سخنراني يوشكا فيشر وزير امور خارجه اسبق آلمان


  چاپ        ارسال به دوست

سخنراني يوشكا فيشر وزير امور خارجه اسبق آلمان

یوشکا فیشر وزیر  امورخارجه اسبق آلمان در تاریخ 3 آذر 1392 با حضور در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی، در خصوص تجربیات خود از مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران و نقطه نظرات خود در زمينه مقایسه تشبیهی تاریخ و موقعیت جغرافیایی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران و آلمان سخنرانی کرد. وی در پاسخ به سوالات حاضرین، دخالت کشورهای خارجی در منطقه خاورمیانه را اشتباه خواند و آن را از عوامل اصلی ادامه تنش‌ها در این منطقه دانست.

وي اظهار داشت،‌ در سال 2003 در مذاکرات هسته‌ای اتحادیه اروپايي با جمهوری اسلامی ایران شرکت داشتم. در حال حاضر امید جدیدی در اين زمينه به‌وجود آمده است، اما در آن زمان شايد به دليل اينكه آمریکا جزء اعضای مذاکره‌کننده نبود، به توافق اصولی نمی‌رسیدیم؛ زیرا اگر توافقی صورت می‌گرفت، آمریکا نسبت به متحدان اروپایی خود تدابیر خصمانه‌ای اتخاذ می‌کرد و حتي هیچ بعید نبود كه انگلیس نیز به آمریکا بپیوندد.

 به‌ عنوان یک آلمانی معتقدم، تشابهات زیادی بین دو کشور آلمان و ایران وجود دارد. ما کشورهای بزرگی در منطقه خودمان هستیم، اما برای رهبری جهان، کوچک هستيم. ما برای رهبری جهان تلاش کردیم و متلاشی شدیم و بر خلاف میل خودمان، آمریکا و شوروی رهبران جهان شدند.

در منطقه، علیه شما متحد خواهند شد و شک و تردید همواره علیه ایران وجود خواهد داشت. آلمان بر اتحاد منطقه‌ای تاکید داشته‌است و در حال حاضر سهم به سزایی در اتحادیه اروپایی دارد. فقدان همکاری منطقه‌ای در رابطه با جمهوری اسلامی ايران مشهود است و باید فکری برای آن شود.

آلمان سیستم موجود در نظام بین‌الملل را به چالش کشید و تجربه ثابت کرد، روسیه كه قبلاً نيز این کار را در دستور کار خود قرار داده بود، با وجود داشتن منابع زیاد از جمله قدرت نظامی، موفق نگرديد. لذا آلمان از شانس ایجاد همکاری‌های منطقه‌ای استفاده کرد و در اين خصوص موفق بود. جمهوری اسلامی ایران نیز می‌تواند چالش‌های منطقه‌ای را به همکاری و همگرایی منطقه‌ای تبدیل کند. بی‌اعتمادی عامل اصلی اختلافات غرب و ایران بوده است که باید برطرف شود.

 اگر آمریکا خاک آلمان را ترک کند، ما آلمان‌ها راه و مسیر دیگری را انتخاب خواهیم کرد و اگر آمریکايی‌ها اروپا را ترک کنند، این امکان وجود دارد که اروپا وارد مسیر دیگری شود. حضور آمریکا در آلمان و اروپا، نقشی متوازن‌کننده در این قاره و کشور آلمان دارد.   
١٥:٥٨ - 1392/09/04    /    شماره : ٧٧٩    /    تعداد نمایش : ٣١٦٢خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.