صفحه اصلیتازه هاهمایش هاسخنرانی هامیزگرد هاتماس با ما
منو اصلی
اخبار > سخنراني آقاي رژيس دوبره و آقاي پيير كونزا از نويسندگان و فلاسفه فرانسه


  چاپ        ارسال به دوست

سخنراني آقاي رژيس دوبره و آقاي پيير كونزا از نويسندگان و فلاسفه فرانسه

ابتدا آقاي پيير كونزا،‌ به مفهوم دشمن‌سازي پرداخت كه در واقع معرفي كتابش بود كه در سال 2011 در پاريس به چاپ رسيده‌است. وي خاطرنشان‌ساخت، تصوير سازي از ايران در غرب، توسط افرادي صورت مي‌پذيرد كه نه ايران را ديده‌اند و نه اين كشور را مي‌شناسند و ضمناً‌ افراد باهوشي هم نيستند.

او با طبقه‌بندي انواع جنگ‌ها بر اساس مرزها،‌ قومي و مذهبي و نيز مفاهيمي چون،‌ تروريسم، فاشيسم، كمونيسم و ...، اشاره كرد كه آمريكا با وجود 450-400 مورد بحران در جهان، تنها به 50-40 مورد آنها مي‌پردازد و سپس دلايل اهميت برخي از بحران‌ها بر ديگري را بر شمرد. وي تاكيد كرد، دشمني ارثي نيست،‌ بلكه يك انتخاب سياسي است كه مي‌تواند وجود نداشته باشد. امروز فاتحان تاريخ را نمي‌نويسند،‌ بلكه حقوق‌دانان تعيين‌كننده تاريخ هستند.

آقاي رژيس دوبره در ادامه به نقاط قوت و ضعف غرب پرداخت. وي مواردي همچون، انسجام دروني بر اساس تاريخ مسيحيت و يهوديت؛ برخورداري از ارزش‌هاي جهان‌شمول؛‌ غرب محل تحصيل نخبگان و رهبران جهان؛ داشتن قدرت نرم و اثر بخشي بر جهان و نيز برخورداري از علم و فناوري بالا را از نقاط قوت غرب برشمرد و مواردي همانند،‌ ايجاد غرور در غرب؛‌ احساس برتري طلبي؛ عدم نتيجه دخالت‌هاي نظامي در كوتاه‌مدت؛ ايجاد قدرت‌هاي غير قابل كنترل در كشورها در اثر دخالت‌هاي نظامي غرب را در زمره نقاط ضعف غرب دانست.

سپس آقاي دكتر دولت‌يار، مديركل دفتر مطالعات سياسي و بين‌المللي، خاطر‌نشان ساخت، تا زماني كه كشورهايي همانند آمريكا،‌ روسيه، انگليس و فرانسه صادركنندگان تسليحات جنگي هستند،‌ به طور طبيعي بازار خريد تسليحات نظامي در جهان فراهم مي‌شود و اين كشورها به جنگ‌افروزي دامن مي‌زنند. بر اين اساس، آيا مي‌توان بدون دشمن زندگي كرد؟‌ اشكال اساسي كه در فلسفه سياسي غرب وجود دارد،‌ اين است كه آنان انسان را گناهكاري معرفي مي‌كنند كه بدون جنايت نمي‌تواند زندگي كند و در پايان حضرت مسيح‌(ع) است كه گناهان او را خواهد بخشيد. در حوزه جامعه شناسي غرب نيز هابز در اثر خود، انسان را گرگ انسان مي‌داند، به گونه‌اي كه حيات مسالمت‌آميز ندارد و از اين رو، ضرورت وجود دولت تعريف مي‌شود. جنگ‌هاي 400 ساله دائمي در غرب نيز تجربه همين تفكر مي‌باشد. طي دو سه سال گذشته، كشورهاي غير متعهدها بر ضرورت توجه به ارزش‌هاي فرهنگي تاكيد كردند و تنوع فرهنگي يك ضرورت قابل توجه است. امروز در حوزه قدرت نرم و فناوري،‌ قدرت‌هاي نوظهوري هستند كه به رقيبي براي غرب تبديل شده‌اند.
١٣:١٣ - 1392/09/11    /    شماره : ٨٠٠    /    تعداد نمایش : ٢٦٠٤خروج
صفحه اصلی | تازه ها | تماس با ما
©1392 دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Institute for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (IPIS) - All rights reserved.