وزیر امور خارجه کشورمان با حضور در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی از نزدیک در جریان برگزاری آزمون تکمیلی استخدامی دستگاه دیپلماسی قرار گرفت و از فرآیندهای آن بازدید کرد. دکتر حسین امیرعبداللهیان همچنین ضمن این بازدید از تلاش‌های برگزارکنندگان آن تقدیر به عمل آورد.
۱۴۰۲/۱۲/۰۷ بازدید: ۸۰
-->
انتخابات پارلمان اروپا روزهای ششم تا نهم ژوئن 2024 (20-17 خرداد ماه 1403) برگزار خواهد شد و شهروندان 27 کشور عضو اتحادیه اروپا برای انتخاب 705 نماینده به پای صندوق های رای خواهند رفت. اخبار و تحولات داخلی اروپا حاکی از آنست که در انتخابات آتی، احزاب و جناح های منسوب به راست افراطی قدرت قابل توجهی خواهند یافت.
۱۴۰۲/۱۲/۰۷ بازدید: ۵۱
-->
هیاتی از مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی به سرپرستی دکتر خلیل شیرغلامی معاون پژوهشی و مطالعاتی مرکز و با حضور آقای دامن پاک جامی‌کارشناس ارشد مرکز و بابلیان پژوهشگر مسائل هند در فروم گفتگوی رایسینا ۲۰۲۴ که از سوی بنیاد ORF و وزارت امور خارجه هند در دهلی برگزار شد شرکت کرد.
۱۴۰۲/۱۲/۰۳ بازدید: ۸۰
-->
نگاه و نقدی بر کتاب نظم جهانی هنری کسینجر
۱۴۰۲/۱۱/۳۰ بازدید: ۲۱۱
-->
در حالی که بحران غزه و رویه غیر انسانی اسرائیل در مواجهه با ساکنین آن بر همه مسائل بین المللی سایه انداخته و به بزرگترین چالش پیش روی جامعه جهانی تبدیل شده است، نوع و ماهیت رابطه آمریکا با رژیم اسرائیل و تأثیر گذاری اقدامات آن در سطح جهانی و مناطق مختلف، انتخابات آتی ایالات متحده را نیز به مسأله کلیدی و مهم سال 2024 تبدیل کرده است.
۱۴۰۲/۱۱/۲۹ بازدید: ۲۱۶
-->
دستاورد 30 ماهه دولت سیزدهم در عرصه دیپلماسی ؛ از همگرایی بین المللی تا هم افزایی با همسایگان
۱۴۰۲/۱۱/۲۳ بازدید: ۱۳۸۰
-->
بحران‌های امنیتی و سیاسی در خاورمیانه به نقطه حاد نزدیک می‌شود و دیده بانی رفتار بازیگران موثر در این بحران‌ها بسیار ضروری و راهبردی است. هدف از تحلیل کوتاه حاضر پرداختن به رفتار بحرین در قبال تحولات یمن است:
۱۴۰۲/۱۱/۱۴ بازدید: ۳۹۴
-->
عرصه بین الملی روزهای پرچالشی را تجربه می نماید که عمده ترین بحران‌های آن به منطقه حیاتی و ژئواستراتژیک او رآسیا در مثلث اوکراین؛ غزه و دریای سرخ مرتبط می‌باشد. در این میان کشورهای مختلف تلاش دارند تا از فرصت نشست ها و کنفرانس های مهم بین الملی برای کنش‌گری دیپلماتیک بهره گیرند.
۱۴۰۲/۱۱/۱۰ بازدید: ۱۴۴۷
-->
هفتمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران؛ با عنوان #171چندجانبه گرایی در تاریخ روابط خارجی ایران#187 با حضور حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان و تعدادی از متخصصان، پژوهشگران و اساتید حوزه روابط خارجی از در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در تاریخ 8 بهمن 1402 برگزار شد.
۱۴۰۲/۱۱/۰۸ بازدید: ۹۳۰
-->
دیوان بین‌المللی دادگستری روز جمعه ۶ بهمن ماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۶ ژانویه ۲۰۲۴ حکم ویژه خود در مورد شکایت آفریقای جنوبی علیه رژیم اسرائیل مبنی بر #171ارتکاب نسل‌کشی در غزه#187 و لزوم اتخاذ اقدامات فوق‌العاده را اعلام کرد. بر اساس این حکم، مدارکی در زمینه نسل کشی در غزه وجود دارد؛ از این رو دادگاه درخواست اسرائیل برای کنار گذاشتن پرونده را رد می‌کن
۱۴۰۲/۱۱/۰۷ بازدید: ۴۹۵
-->
تدا اسکاچپول در تشریح علل وقوع انقلاب‌های جهان معتقد است، عمق بحران‌ها و تعدد بحران‌ها لزومأ منجر به انقلاب نمی‌شود. برخی از کشورها از بحران‌های عمیقی رنج می‌برند اما تاکنون انقلابی در آن کشورها رخ نداده است و در نقطه مقابل کشورهایی بودند که با بحران‌هایی معمولی و سطحی مواجه بودند؛ اما همان بحران‌های سطحی و به ظاهر کنترل شده، منجر به انقلابی بزرگ در آن کشورها شده است.
۱۴۰۲/۱۱/۰۴ بازدید: ۵۱۰
-->
مراسم گرامیداشت ثبت جهانی سه اثر فاخر ایرانی در یونسکو به ابتکار مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و با مشارکت کمیسیون ملی یونسکو، موسسه پژوهشی میراث مکتوب و موزه ملی ایران برگزار شد.
۱۴۰۲/۱۱/۰۲ بازدید: ۷۶۲
-->
در چرخه حیات بشری پس از انقلاب کشاورزی، شاهد انقلاب صنعتی، انقلاب اطلاعات (ICT) و در حال حاضر انقلاب دیجیتالی هستیم.
۱۴۰۲/۱۱/۰۱ بازدید: ۶۵۶
-->
راس داوسون در تشریح نظریه آشوب می‌‌گوید #171در دوران آشوب سعی در پیش‌بینی نداشته باشید و به جای آن به طور نظام‌مند به اکتشاف آینده‌های ممکن بپردازید.#187
۱۴۰۲/۱۰/۲۷ بازدید: ۴۸۲
-->
نشست داووس بیشتر بر ابعاد اقتصادی و تجاری جهان تمرکز داشته و معمولاً تصویر جامعی از روند های آتی در این عرصه‌ها ارائه می‌شود. این در شرایطی است که اتحادیه اروپا در دهه آینده روابط تجاری خود را با ایالات متحده و بازارهای نوظهور مانند هند و ترکیه تقویت خواهد کرد . بطوری که تجارت کالاهای اتحادیه اروپا با آمریکا تا سال 2032 بیش از 38 درصد، با هند 66 درصد ، با ترکیه 23 درصد و با چین 19 درصد رشد خواهد داشت.
۱۴۰۲/۱۰/۲۶ بازدید: ۱۵۰۷
-->
نشست مشترک مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه (IPIS) و شورای امور جهانی هند (ICWA ) با حضور خلیل شیرغلامی معاون مطالعاتی و پژوهشی، خانم ویجای تاکور سینگ رئیس شورای مذکور و تعدادی از کارشناسان ارشد دو موسسه در تاریخ 26 دی 1402 برگزار شد.
۱۴۰۲/۱۰/۲۶ بازدید: ۸۳۶
-->
درحال حاضر 100 روز از آغاز حلات وحشیانه صهیونیست های به نوار غزه می‌گذرد. ناکامی رژیم صهیونیستی با وجود برتری تسلیحاتی و مادی و حمایت های بی دریغ غرب از این رژیم در این صد روز دلایل عدیده ای دارد که به برخی از آنها اشاره می‌شود:
۱۴۰۲/۱۰/۲۵ بازدید: ۴۷۰
-->
نشست مشترک مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با حضور هیاتی یمنی متشکل از الدیلمی، سفیر یمن در تهران و عبدالله‌هاشم السیانی، رئیس مرکز ملی اسناد یمن در تاریخ 24 دی 1402 برگزار شد.
۱۴۰۲/۱۰/۲۴ بازدید: ۴۹۴
-->
از هنگام شروع جنگ روسیه و اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ یعنی از حدود دو سال پیش، کشورهای اروپای مرکزی (لهستان، مجارستان،جمهوری چک و اسلواکی) در برابر انتخاب‌های دشوار ژئوپولتیک و تعارض منافع و سوگیری‌های سیاسی و اقتصادی قرار گرفته‌اند. این انتخاب‌ها در هر یک از این کشورها، اثرات خاص خود را بر جای گذارده است.
۱۴۰۲/۱۰/۲۴ بازدید: ۵۲۳
-->
نشست مشترک مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امورخارجه و مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب با حضور آقایان خلیل شیرغلامی، معاون پژوهشی مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی و اکبر ایرانی مدیرعامل مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب در تاریخ 23 دی 1402 برگزار شد.
۱۴۰۲/۱۰/۲۳ بازدید: ۴۹۷
-->
رویکرد جهانی برای حل این وضعیت در سکته سیاسی و ناهمگون است و مدیریت بحران‌ها با حالت مدیریت هراس پاسخ داده می شود و بدین ترتیب وضعیت بحران را به بحرانی تر شدن سوق می دهد
۱۴۰۲/۱۰/۲۰ بازدید: ۶۹۵
-->
از اول ژانویه 2024 ریاست دوره ای اتحادیه اروپا به بلژیک واگذار شد. ریاست بلژیک بر اتحادیه در حالی آغاز می‌شود که اروپا با تبعات رویدادهایی چون جنگ روسیه و اوکراین و بحران انرژی، کووید 19 ، تغییرات آب و هوایی و تحولات اخیر خاورمیانه و جنگ غزه مواجه است و بایستی بر چالش های فرارو فائق آید.
۱۴۰۲/۱۰/۱۶ بازدید: ۵۰۴
-->
در شرایطی که پخش تصاویر جنازه‌های کودکان و شنیدن صدای شیونها و ناله‌های زنان و کودکان مجروح و هراسیده به بخش ثابت شبکه‌های خبری جهان تبدیل شده و افکار عمومی جهانی در حال عادت کردن به دیدن این فجایع است، نه قطعنامه محکم و الزام آوری در شورای امنیت بر علیه اسرائیل تصویب می‌شود، نه تحریمی علیه این رژیم جنایتکار وضع می‌گردد و نه کشورهای غربی و آمریکا حاضرند قدمی‌برای متوقف کردن اسرائیل در غزه بردارند.
۱۴۰۲/۱۰/۱۳ بازدید: ۵۷۴
-->
نشست بزرگداشت سالگرد شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی؛ بررسی ابعاد حقوقی و پیگیرد قضایی جنایت آمریکا در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه برگزار شد.
۱۴۰۲/۱۰/۱۱ بازدید: ۷۰۶
-->