با کنار گذاشتن دین از سیاست و پایبندی به سکولاریسم، جامعه غربی مدل جدیدی از حکمرانی را بر اساس سکولاریسم و لیبرالیسم پایه‌ریزی کرد که با عهدنامه وستفالی در 1647 میلادی به طور رسمی‌به جامعه جهانی معرفی گردید.
۱۴۰۱/۰۵/۱۹ بازدید: ۱۵۲
-->
بدون شک دوره امام حسین (ع) مقطع حماسه سازی و احیای اصول توحیدی در مقابل اهتمام یزید برای نابودی ابدی توحید با ثبت استثنائی ترین فاجعه و جنایت تاریخی است
۱۴۰۱/۰۵/۱۵ بازدید: ۷۷۵
-->
تالیف: محمد جمشیدی / زکیه یزدان شناس
۱۴۰۱/۰۵/۰۸ بازدید: ۴۵
-->
نشست حضوری مشترک مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی (IPIS) و بنیاد صلح ساساکاوا (SPF) پیرامون مسائل منطقه ای و بین المللی روز شنبه مورخ 1 مرداد 1401 برگزار شد.
۱۴۰۱/۰۵/۰۱ بازدید: ۲۳۰
-->
آیا جنگ اوکراین یک نقطه عطف در روابط آمریکا و روسیه و عرصه جهانی است؟ از نقطه نظر ریاضیات، پاسخ کوتاه این پرسش خیر است. بسیاری از افراد نقطه عطف و نقط مانا را در زندگی روزمره و حتی نمودارهای ریاضی اشتباه می‌گیرند.
۱۴۰۱/۰۴/۲۸ بازدید: ۳۷۸
-->
آیین اهدای جوایز آثار شایستۀ تقدیر سی و نهمین جایزۀ کتاب سال جمهوری اسلامی ایران همزمان با روز قلم (14 تیر ماه) و با حضور جناب آقای دکتر اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعضای هیات علمی، پدیدآورندگان و ناشران آثار شایستۀ تقدیر، مدیران و مسئولان فرهنگی کشور، اندیشمندان و اصحاب رسانه در محل تالار رودکی برگزار شد.
۱۴۰۱/۰۴/۱۸ بازدید: ۲۰۸
-->
این کنفرانس در روزهای ۱۶و ۱۷ تیرماه ۱۴۰۱ با حضور پژوهشگران، دیپلمات ها، اساتید و متخصصین علوم سیاسی و روابط بین الملل در بخارست برگزار شد.
۱۴۰۱/۰۴/۱۷ بازدید: ۸۱۲
-->
این مراسم با حضور شخصیت های سیاسی، فرهنگی و اساتید رومانی و ایران در هتل مارشال بخارست در تاریخ 16 و 17 تیرماه 1401 برگزار گردید
۱۴۰۱/۰۴/۱۶ بازدید: ۴۶۴
-->
تالیف: دکتر جواد امین منصور
۱۴۰۱/۰۴/۱۴ بازدید: ۱۱۵
-->
با توجه به وقوع جنگ اوکراین که پیامدهای بسیار منطقه ای و بین المللی به همراه داشته است، طی چند جلسه در نظر داریم این روندها و تحولات را مورد بررسی قرار دهیم. در اولین جلسه امروز در خدمت دو تن از اساتید برجسته مسائل اروپا و اوراسیا هستیم:
۱۴۰۱/۰۴/۱۲ بازدید: ۷۸۴
-->
نشست مشترک مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی و موسسه نورف نروژ پیرامون مسائل منطقه ­ای و بین­ المللی روز شنبه مورخ 11 تیر ماه 1401 برگزار شد.
۱۴۰۱/۰۴/۱۱ بازدید: ۳۵۶
-->
در چند ماه اخیر، حمله روسیه به اوکراین و تبعات مختلف آن در عرصه منطقه ای و بین المللی به سوژه اصلی کار تحلیلگران سیاسی و روابط بین الملل تبدیل شده است.
۱۴۰۱/۰۴/۰۷ بازدید: ۵۳۶
-->
مراسم گرامیداشت سی امین سال برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و گرجستان، روز سه شنبه 7 تیرماه 1401 با حضور جمعی از مدیران و همکاران وزارت امور خارجه و همچنین سفیر و اعضای سفارت گرجستان در محل مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی برگزار گردید.
۱۴۰۱/۰۴/۰۷ بازدید: ۵۵۰
-->
همایش «هم اندیشی نگاه عمیق به بحران اوکراین: فرصت ها و چالش ها» با حضور چشمگیر مدیران وزارت امور خارجه، روسا و پژوهشگران اندیشکده‌های کشور و کارشناسان ارشد مطالعاتی مرکز مطالعات سیاسی و بین ­المللی در محل مرکز مطالعات روز دوشنبه مورخ 6 تیر ماه 1401 برگزار شد.
۱۴۰۱/۰۴/۰۶ بازدید: ۱۰۰۹
-->
شروع نهضت های حقوق بشری در فرانسه پس از انقلاب کبیر این کشور در سال 1789 شکل گرفت و از سال 1791 بود که بیانیه حقوق بشر زنان منتشر گردید.
۱۴۰۱/۰۴/۰۱ بازدید: ۵۵۴
-->
شاید کم و بیش با حملات سایبری آشنایی داشته باشید و اسم آن را شنیده باشید، جنگ ؛ امنیت و فضای سایبری چیست؟
۱۴۰۱/۰۳/۲۹ بازدید: ۱۷۹۵
-->
در گفتگو با جناب آقای مجتبی فردوسی پور، سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در اردن، تاثیر جنگ اوکراین بر مصر و مسئله فلسطین را مورد بررسی قرار داده ایم.
۱۴۰۱/۰۳/۲۸ بازدید: ۴۴۰
-->
پس از ناامیدی دولت امریکا از ایجاد روابط عادی با ایران در دولت بازرگان، متعاقب اشغال سفارت امریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام، الگوی رفتاری دولت امریکا در قبال ایران در دولت‌های مختلف دموکرات و جمهوری‌خواه بر اساس الگوی تحریم- مهار و تقابل فعال -غیرفعال تنظیم شد.
۱۴۰۱/۰۳/۲۳ بازدید: ۴۲۸
-->
بیست و سومین جلسه شورای اسناد و مدارک دفاع مقدس در روز یکشنبه 22 خرداد ماه 1401، به میزبانی مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد.
۱۴۰۱/۰۳/۲۲ بازدید: ۴۹۷
-->
دانش روابط بین الملل در نیم قرن اخیر توسعه زیادی پذیرفته و همچنان در حال گسترش است.
۱۴۰۱/۰۳/۲۱ بازدید: ۹۷۱
-->
پس از فروپاشی شوروی، پرسش از نظم جایگزین ساختار دوقطبی نظام بین‌الملل در دوران جنگ سرد، یکی از دغدغه‌های اصلی پژوهشگران و نظریه‌پردازان روابط‌بین‌الملل را تشکیل می‌داد.
۱۴۰۱/۰۳/۱۷ بازدید: ۶۰۳
-->
کنفرانس "ایران و آسیای مرکزی در آیینه ی میراث فرهنگی ملموس و ناملموس عصر مغول و ایلخانی در مسیر جاده ابریشم"، در تاریخ 11 خرداد ماه در محل مرکز مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت امورخارجه برگزار گردید.
۱۴۰۱/۰۳/۱۱ بازدید: ۲۳۸
-->
هم اندیشی سالانه مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه همزمان با سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) تحت عنوان «سیاست خارجی متوازن در مکتب امام خمینی (ره)» در تاریخ 10 خرداد 1401 در محل مرقد مطهر با حضور حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، حجت السلام سید حسن خمینی و سخنرانی میهمانان داخلی و خارجی برگزار گردید.
۱۴۰۱/۰۳/۱۰ بازدید: ۸۳۹
-->