ترکیه در سال‌های پس از ۲۰۰۰ میلادی با چرخش در سیاست خارجی خود، به‌تدریج رویکرد #171نگاه به شرق#187 را جایگزین سیاست خارجی سنتی و #171نگاه به غرب#187 کرد. مهم‌ترین دلایل این تغییر در ساختار سیاست خارجی ترکیه، تحولات در عراق، بحران سوریه و عدم پذیرش در اتحادیه اروپا بود. علاوه بر موارد فوق، تأثیرگذاری افرادی همچون اردوغان و داوود اوغلو بر تغییر روند سیاست خارجی ترکیه غیر قابل انکار بوده است.
۱۴۰۳/۰۴/۰۳ بازدید: ۵۴
-->
چنانچه پیش از آغاز تبلیغات کاندیدهای محترمِ ریاست جمهوری، طی یادداشتی با عنوان #171تحول یا تکامل در سیاست خارجی#187 ذکر نمودم، دولت جمهوری اسلامی ایران باید با رویکرد تکاملی،#171زمینه‌ساز#187 و #171پیش ‌برنده#187 اصول کلان سیاست خارجی جمهوری اسلامی، مندرج در قوانین و اسناد بالادستی باشد و به طور مشخص، دستگاه دیپلماسی دولت چهاردهم باید بسترساز و زمینه‌سازِ کنش نهادهای دولتی و غیردولتی باشد که می‌خواهند در حوزه امنیت، اقتصاد، فرهنگ و محیط زیست #171یک قدم رو به جلو#187 در راستای اجرای #171نقشه‌راهی#187 بردارند که پیشتر مقام معظم رهبری در سیاست‌های کلی مربوط به دستگاه دیپلماسی کشور ابلاغ فرمودند. قرار نیست تحولی عمیق با طرح‌های #171آرزواندیشانه به ناکجاآباد#187 ایجاد شود بلکه همین قدم‌های کوتاه اما مستمر در یک بازه زمانی 10 ساله، تغییر و تحولی تدریجی و مثبت ایجاد خواهد کرد.
۱۴۰۳/۰۳/۲۷ بازدید: ۲۲۸
-->
مسئله فلسطین و غزه را باید در بستر وسیع تر روندهای منطقه ای در غرب آسیا دید. بیش از دو سال نیست که از جنگ اوکراین می‌گذرد. این جنگ طی این مدت کوتاه پیامدهای وخیم اقتصادی، امنیتی و اجتماعی در سطح منطقه ای و جهانی به همراه داشته است. حالا تصور کنید وضعیت خاورمیانه و غرب آسیا که طی بیش از چهار دهه گذشته حتی یک سال بدون جنگ و بحران به خود ندیده است. ریشه‌های اصلی بی ثباتی در خاورمیانه را باید در این جنگ ها و بحران‌های مداوم جستجو کرد. جنگ اسراییل علیه فلسطینیان همچون گذشته تمامی عوامل بی ثبات ساز در منطقه را تشدید می‌کند.
۱۴۰۳/۰۳/۲۷ بازدید: ۲۴۶
-->
سال 2024 جهان شاهد برگزاری انواع انتخابات پارلمانی، محلی و ریاست جمهوری می‌باشد که با توجه به برگزاری انتخابات در کشورهای روسیه، آمریکا، هند، مکزیک، پارلمان اروپا ؛ جمهوری اسلامی ایران و ... می‌توان نقش این سال را در مراودات بین المللی و تنظیم قدرت در سطوح مختلف قاره ای بسیار مهم ارزیابی نمود در همین راستا در این هفته از 260 میلیون واجد شرایط رای دادن در قاره سبز حدود ۱۸۵ میلیون رای دهنده در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در انتخابات پارلمان این اتحادیه شرکت کردند.
۱۴۰۳/۰۳/۲۳ بازدید: ۷۴۱
-->
عرصه سیاست، عرصه تغییر و تحول و همزمان عرصه محافظه‌کاری و تغییرات تدریجی نیز هست. سیاست‌ورزی در عرصه خارجی نیز همینگونه است. هم می‌توان در سیاست خارجی تغییر و تحول بنیادین ایجاد کرد، هم می‌توان محافظه‌کارانه مانع از تغییر و تحول در سیاست خارجی شد و البته می‌توان سیاست خارجی را طی فرایندی تدریجی و رو به جلو، تکامل بخشید. ابزار تغییر و تحول در سیاست داخلی برای سیاستمداران گسترده‌ است اما در سیاست خارجی امکان تغییر و تحول محدودتر است. چرا؟؟
۱۴۰۳/۰۳/۲۲ بازدید: ۲۶۵
-->
در جهانی که ارتباطات، وابستگی متقابل، پیچیدگی، فشردگی، ابهامِ طبیعی و ابهام مهندسی شده شاخصه‌های اصلی آن را تشکیل می‌دهند؛ #171یوتوپیا اندیشی#187 و #171قطع ارتباط#187 با این و آن، تنها به #171انزوا#187 و #171انفعال#187 کشورها منجر می‌شود؛ گویی در جهان شبکه‌ای، #171دیواری بتونی#187 به دور خود بکشید.
۱۴۰۳/۰۳/۲۰ بازدید: ۲۵۴
-->
کنفرانس آسیا-پاسیفیک APR روزهای ۱۵ و ۱۶ خردادماه ۱۴۰۳ در کوالالامپور مالزی برگزار شد.
۱۴۰۳/۰۳/۱۵ بازدید: ۴۴۳
-->
ششمین نشست اندیشکده ای ایران و روسیه با مشارکت مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی و کلوپ گفتگوی والدای، روز دوشنبه 14 خرداد ماه 1403 در مسکو برگزار شد.در این گردهمایی یک روزه، شرکت کنندگان ضمن گرامیداشت یاد شهدای خدمت به ویژه رئیس محترم جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان، ابعاد مختلف همکاری‌های دوجانبه در حوزه‌های مختلف اقتصادی، ترانزیت، سیاسی و فرهنگی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.
۱۴۰۳/۰۳/۱۴ بازدید: ۶۲۱
-->
مراسم بزرگداشت سی و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) و نشست فلسطین و مقاومت در منظومه فکری امام خمینی (ره)، روز چهارشنبه نهم خرداد ماه ۱۴۰۱ با حضور جمعی از مدیران و کارکنان وزارت امور خارجه در حرم مطهر برگزار شد.
۱۴۰۳/۰۳/۰۹ بازدید: ۷۲۲
-->
قاره سبز همواره نقش مهمی در تعاملات بین المللی داشته و با داشتن حدود یک چهارم تجارت جهانی مورد توجه قدرت های بزرگ به ویژه مثلث آمریکا، چین و روسیه در کنار خاورمیانه بوده است
۱۴۰۳/۰۳/۰۶ بازدید: ۱۰۹۵
-->
بیست و هفتمین دوره آموزش ماموران اعزامی سایر دستگاه‌ها به ماموریت خارج از کشور، روز شنبه ۵ خرداد ماه تا روز دوشنبه ۷ خرداد ماه1403 در محل این مرکز برگزار گردید.
۱۴۰۳/۰۳/۰۶ بازدید: ۵۹۷
-->
شهادت رئیس جمهور خدوم ملت ایران و وزیر محبوب امور خارجه
۱۴۰۳/۰۲/۳۱ بازدید: ۷۵۷
-->
همایش ملی سیاست های تحریمی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران (2024-1980) با همکاری مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی و دانشگاه علامه طباطبایی در تاریخ 30 اردیبهشت ماه 1403 برگزار شد.
۱۴۰۳/۰۲/۳۰ بازدید: ۵۳۱
-->
ارتباطات و گفتگوهای دائمی، لازمه پویایی در دیپلماسی است. دیپلماسی را باید فرآیندی دید که آغاز و تداومی دارد. آغاز دیپلماسی، گفتگوهای اولیه است که جنبه انتقادی دارد و تداوم دیپلماسی، گفتگوهای ثانویه است که عمدتأ سازنده است.
۱۴۰۳/۰۲/۲۹ بازدید: ۶۶۷
-->
جلسه هم اندیشی مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی و مرکز زبان و ادبیات فارسی دارکوب در خصوص فعالیت های این مرکز، روز چهارشنبه 26 اردیبهشت ماه 1403 در محل مرکز مطالعات برگزار شد.
۱۴۰۳/۰۲/۲۶ بازدید: ۳۵۷۲
-->
آقای دکتر شیخ‌الاسلامی روز چهارشنبه مورخ ۲۶ اردیبهشت ماه 1403 با آقای جیانفرانکو پتروزلا نماینده ویژه ایتالیا در امور افغانستان و یمن در محل مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی دیدار نمود.
۱۴۰۳/۰۲/۲۶ بازدید: ۴۹۹
-->
آقای دکتر جوزف کراوس استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه مازاریک جمهوری چک در نشستی تحت عنوان: «جنگ در اوکراین: دیدگاه کشورهای شرق- مرکز اروپا»، در جمع کارشناسان ارشد و پژوهشگران مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی روز شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ به ایراد سخنرانی پرداخت.
۱۴۰۳/۰۲/۲۵ بازدید: ۵۲۳
-->
یادداشت تفاهم همکاری میان مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی و اتاق بازرگانی تهران در تاریخ 25 اردیبهشت 1403 به امضا رسید.
۱۴۰۳/۰۲/۲۵ بازدید: ۴۶۴
-->
خانم رزا آتانبایوآ، نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان و مدیر یوناما روز دوشنبه 24 اردیبهشت ماه 1403 در نشستی با حضور پژوهشگران و کارشناسان ارشد مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه به ایراد سخنرانی پرداخت.
۱۴۰۳/۰۲/۲۴ بازدید: ۴۰۰
-->
جهان سیاست در حالی به سال جدید شمسی گام نهاده که همانند رشد تکنولوژی، بر سرعت تحولات سیاسی و امنیتی افزوده شده و عرصه بین الملل درگیر بحران‌های متکثر و متنوع از جمله نسل کشی در غزه و جنگ اوکراین می‌باشد که عمدتا متمرکز بر محوریت اورآسیاست.
۱۴۰۳/۰۲/۲۰ بازدید: ۱۵۸۴
-->
نمایشگاه بین الملی کتاب تهران امسال نیز از 19 اردیبهشت ماه کارش را در مصلای تهران و با مشارکت صدها ناشر ایرانی و بین المللی آغاز کرد.
۱۴۰۳/۰۲/۱۹ بازدید: ۶۱۶
-->
سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران
۱۴۰۳/۰۲/۱۹ بازدید: ۵۵۵
-->
در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سنگال در تاریخ 24مارس 2024 آقای بصیرو دیومای فای با بیش از 54 آراء در دور نخست بر رقیب خود آقای امدو با نماینده جناح حاکم در سنگال پیروز شد تا با 44 سال سن به عنوان جوانترین رئیس جمهور سنگال مطرح شود.
۱۴۰۳/۰۲/۱۹ بازدید: ۶۷۷
-->
پس از پاسخ نظامی 25 فروردین ماه 1403، جمهوری اسلامی ایران به اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی، از آنجا که مشخص گردید هر گونه تحول نظامی آتی در رویکرد ایران و رژیم صهیونیستی، سایر کشورهای منطقه را به طور مستقیم و غیر مستقیم درگیر می سازد، نوع تحلیل های ارائه شده در سطح رسانه‌های عمومی‌کشورهای منطقه مهم و تعیین کننده شده اند.
۱۴۰۳/۰۲/۱۶ بازدید: ۷۵۷
-->