در پانزدهم سپتامبر 2020، معاهده ابراهیم بین رژیم صهیونیستی از یک سو و امارات و بحرین از سوی دیگر امضا شد؛ امارات طی این قرارداد به عنوان رهبر حرکت عادی سازی در منطقه تثبیت شد، از آن به بعد مراکش را به همراهی ترغیب کرد و پس از آن سودان را مجاب به این عمل کرد و هم اکنون سعی دارد تا عربستان سعودی را نیز همراه کند.
۱۴۰۱/۱۲/۲۴ بازدید: ۱۶۴
-->
احیائ روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران با عرستان سعودی، رویدادی آینده ساز در منطقه غرب آسیا است که ثبات منطقه ای و کاهش مداخلات منفیِ قدرت های خارجی را در پی خواهد داشت.
۱۴۰۱/۱۲/۲۲ بازدید: ۲۳۴
-->
همایش «دیپلماسی مقاومت: نکوداشت مرحوم مهندس حسین شیخ الاسلام» با حضور حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، وزرا و معاونین سابق وزارت امور خارجه و تنی چند از شخصیت های داخلی و خارجی روز سه‌شنبه 16 اسفند ماه 1401 در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار شد.
۱۴۰۱/۱۲/۱۶ بازدید: ۲۸۵
-->
جلسه هم اندیشی و هم افزایی میان مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی و برخی از اساتید و دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی دانشگاه تهران در محل مرکز مطالعات با حضور دکتر شیخ الاسلامی رئیس مرکز مطالعات مورخ 13 اسفندماه برگزار شد.
۱۴۰۱/۱۲/۱۵ بازدید: ۹۴۵
-->
جمهوری خلق چین در سالگرد تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، با ارائه یک طرح 12 ماده‌ای خواستار آتش‌بس در اوکراین و ازسرگیری گفتگوهای صلح بین دو کشور شده است.
۱۴۰۱/۱۲/۱۵ بازدید: ۲۶۷
-->
سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس پیش از جنگ جهانی دوم در نزاع مداوم بودند و بدلیل نیاز سرزمینی، جنگ های درون اروپایی را به جهانی تبدیل کرده اند. سئوال اصلی این است که اروپا در دوران اخیر چه جایگاه و نقشی دارد؟
۱۴۰۱/۱۲/۱۵ بازدید: ۱۸۳
-->
اتصالات، پارادایم بااصالتی است که سایر پارادایم ­ها در چارچوب آن معنا می­ یابد. کانال جریان دیتا به تمام حوزه ­های ژئوپلیتیک اعم از دوستی­ ها و دشمنی ­ها معنا می­ بخشد.
۱۴۰۱/۱۲/۱۳ بازدید: ۱۹۷
-->
مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه نشست مشترک با هیات روسیه از موسسه‌های مختلف از جمله پریماکوف روسیه در تاریخ 10 اسفند 1401 برگزار نمود.
۱۴۰۱/۱۲/۱۰ بازدید: ۳۰۶
-->
حمله روسیه به اوکراین که در ابتدا تصور می‌شد حمله‌ای برق آسا و دارای دستاوردهای سریع و ملموس باشد، تاکنون یکسال به درازا کشیده است و البته با موضع گیری‌های اخیر برخی کشورهای اروپایی که در کنفرانس امنیتی مونیخ تأکید کردند خود را برای یک جنگ بلند مدت آماده کرده‌اند، پایان مشخصی هم برای آن قابل تصور نیست.
۱۴۰۱/۱۲/۰۹ بازدید: ۲۶۸
-->
اولین کنفرانس ملی «دیپلماسی و چالشهای فرامرزی زیست محیطی»، 7 اسفند 1401 با حضور محمد حسن شیخ الاسلامی، رییس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه و علی سلاجقه، رییس سازمان محیط زیست، خانم تاج بخش رئیس سازمان هواشناسی، نجفی معاون بین الملل و حقوقی و جمعی از اساتید دانشگاه و پژوهشگران در محل مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد.
۱۴۰۱/۱۲/۰۷ بازدید: ۴۳۰
-->
تفاهم‌نامه جامع همکاری‌های علمی، آموزشی و پژوهشی میان مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و اندیشکده حکمرانی شریف توسط دکتر شیخ الاسلامی رئیس مرکز و آقای سید محمد صادق امامیان ریاست هیات مدیره اندیشکده حکمرانی شریف در تاریخ 3 اسفند 1401 به امضا رسید.
۱۴۰۱/۱۲/۰۳ بازدید: ۴۰۱
-->
جلسه‌ گروه مطالعاتی اوراسیا مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با عنوان «ارزیابی و تحلیل یکسال منازعه چند وجهی در اوکراین: سناریوهای پیش رو و موضع جمهوری اسلامی» با حضور کارشناسان ارشد وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و اساتید دانشگاه در تاریخ 3 اسفند 1401 برگزار شد.
۱۴۰۱/۱۲/۰۳ بازدید: ۴۲۸
-->
کشورهای غربی در پی تحولات چند ماه گذشته و حرکت های صورت گرفته تلاش کردند که اعتراضات داخلی ایران را به عنوان جنبش و انقلاب زنان در ایران معرفی نمایند.
۱۴۰۱/۱۲/۰۳ بازدید: ۳۴۷
-->
اساس روابط آمریکا و هند در دوران جدید، بر اساس دو راهبرد چرخش به آسیا و موازنه از راه دور، اتحاد علیه چین در کنار پذیرش ادامه روابط راهبردی هند با روسیه بوده است. بحران اوکراین این دوگانگی را برجسته کرده و واژه "شرکای انتخابی" برای توصیف روابط آنها را برجسته تر کرده است.
۱۴۰۱/۱۲/۰۱ بازدید: ۲۵۰
-->
الکساندر گروشکو، معاون وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه مورخ 1 اسفند 1401 پیرامون مهمترین تحولات بین المللی و منطقه ای با حضور محمد حسن شیخ الاسلامی رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی و جمعی از مدیران و کارشناسان ارشد مرکز به سخنرانی پرداخت.
۱۴۰۱/۱۲/۰۱ بازدید: ۲۴۰
-->
سلسله پیش نشست‌های هشتمین همایش ملی توسعه سواحل مکران (با محوریت حکمرانی و تاکید بر دیپلماسی و اقتصاد دریامحور)، با همکاری اندیشکده دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق، دوشنبه مورخ 1 اسفندماه 1401، با حضور دکتر مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، دکتر محمدحسن شیخ‌الاسلامی، ریاست مرکز مطالعات، امیر محمدی، معاون لجستیک نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران و برخی از مدیران و کارشناسان ارشد در محل مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار شد تشکیل شد.
۱۴۰۱/۱۲/۰۱ بازدید: ۱۰۹۲
-->
سفر سه روزه رئیس جمهور اسلامی ایران به چین، دیداری از یک شریک مهم ایران بود. روابط ایران و چین با وجود فراز و نشیب های بسیار، یکی از تاثیرگذارترین و مهم ترین روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.
۱۴۰۱/۱۱/۳۰ بازدید: ۲۲۷
-->
نظام جمهوری اسلامی ایران چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند خود را در سال ورود به سده ای جدید (هجری شمسی) در تاریخ ایران جشن گرفت.
۱۴۰۱/۱۱/۲۳ بازدید: ۳۸۵
-->
برنامه رونمایی و نقد کتاب "ارزیابی انتقادی بیست سال سیاست خارجی ایران، ۱۴۰۰-۱۳۸۰" روز چهارشنبه ۱۹ بهمن در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی برگزار شد.
۱۴۰۱/۱۱/۱۹ بازدید: ۲۷۷
-->
جمهوری چک از کشورهای پیشرفته با ترکم چمعیت قابل توجه در مرکز اروپاست که در یک دهه اخیر روند رو به رشد طی نموده و حجم مبادلات خارجی اش از 160 میلیارد یورو به 260 میلیارد یورو با سرانه 26000 یورو تقریبا" بیش از 20 برابر ایران رسیده است و موازنه تجارت خارجی چک 26 میلیارد یورو مثبت می‌باشد.
۱۴۰۱/۱۱/۱۸ بازدید: ۱۴۲۵
-->
جلسه‌ گروه مطالعاتی حقوقی و سازمان‌های بین المللی مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با عنوان «جنگ حقوقی آمریکا علیه ایران و راهکارهای مقابله با آن » با حضور کارشناسان ارشد وزارت امور خارجه و اساتید دانشگاه در تاریخ 18 بهمن 1401 برگزار شد.
۱۴۰۱/۱۱/۱۸ بازدید: ۲۰۱
-->
پیش نشست همایش سالانه صهیونیسم­ پژوهی با عنوان «بررسی چالش­ها و نقاط ضعف سیاسی و بین المللی رژیم صهیونیستی» روز دوشنبه مورخ 17 بهمن ماه 1401 برگزار گردید.
۱۴۰۱/۱۱/۱۷ بازدید: ۱۸۴
-->
بهره گیری از متاتئوری به معنای نظریه ای برتر و فراتر از تئوری‌ها که به پژوهشگر امکان می دهد مجموعه ای از ایده‌های رقیب را تجزیه، تحلیل، مقایسه و ارزیابی کند. (ماورای تحقیق = مابعد علم ). در این نوشتار به مقایسه پارادایم کلاسیک (نیوتنی) و پارادایم نوین (کوانتومی) از منظر هستی شناسی، معرفت شناسی و روش شناسی پرداخته شده است.
۱۴۰۱/۱۱/۱۷ بازدید: ۲۶۷
-->
نشست مشترک مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی با کمیته بین المللی صلیب سرخ پیرامون وضعیت بشردوستانه در یمن مورخ 16 بهمن‌ماه 1401 در محل مرکز مطالعات برگزار شد.
۱۴۰۱/۱۱/۱۶ بازدید: ۱۹۷
-->