رویکرد اصلی امارات متحده عربی در سال های اخیر در تعامل با کشور های منطقه ای و فرامنطقه ای تاکید بر تجارت؛ توسعه و تولید ثروت برای کاهش وابستگی به نفت است. در همین راستا امارات در سال های اخیر روابط تجاری مناسبی با ایران به عنوان یکی از همسایگان دارد.
۱۴۰۲/۰۶/۲۹ بازدید: ۱۲۵
-->
آیت الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری اظهار داشتند "در دوران هوش مصنوعی و کوانتوم و اینترنت نمی‌شود با همان ابزارهای ۴۰ سال قبل کار کرد؛ لذا لازم است تا ابزارها متناسب با زمان تغییر یابند". در چرخه حیات بشری پس از انقلاب کشاورزی، شاهد انقلاب صنعتی، انقلاب اطلاعات (ICT) و در حال حاضر انقلاب آرام و به روایتی انقلاب دائمی دیجیتالی هستیم.
۱۴۰۲/۰۶/۲۸ بازدید: ۱۶۴
-->
تایید خبر مرگ یوگنی پریگوژین توسط کرملین در هفته‌های گذشته بیش از هر جا نگرانی‌هایی را در تعدادی از پایتخت های آفریقایی از جمله طرابلس ، بانکی و باماکو برانگیخت. گروه واگنر در چند سال گذشته با استفاده از خلاء های امنیتی موجود در قاره آفریقا تقریبا با نیمی از کشورهای این قاره از جمله لیبی، سودان، موزامبیک، بورکینا فاسو، مالی، جمهوری آفریقای مرکزی، نیجر، چاد و .... همکاری داشته است.
۱۴۰۲/۰۶/۲۷ بازدید: ۱۴۶
-->
اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و چارلز میشل، رئیس شورای اروپا، (21 اوت) در یک ضیافت شام غیررسمی درباره گسترش اتحادیه اروپا در آتن پایتخت یونان شرکت نمودند. قرار است در ماه اکتبر، کمیسیون در مورد پیشرفت مذاکرات با کشورهای بالکان، قبل از تصمیم گیری رهبران اروپایی درباره آغاز مذاکرات کامل الحاق، گزارش دوره ای ارائه دهد. انتظار می رود در نشست سران اتحادیه اروپا در دسامبر تصمیم گیری شود.
۱۴۰۲/۰۶/۲۲ بازدید: ۵۵۶
-->
فتح دشت بزرگ روسیه از سوی افراد غیر بومی یعنی اسلاوهای شرقی را می‌توان آغاز تاریخ اقتصادی روسیه دانست. در این زمان، تجارت با مردم اروپا شکل‌دهنده اولویت تمدن اقتصادی روسیه بود. تمدن اقتصادی دوم هم مبتنی بر کشاورزی بود و پس از آن بتدریج مراوده‌های تجاری با امپراطوری بیزانس شکل گرفت.
۱۴۰۲/۰۶/۲۰ بازدید: ۱۶۳
-->
نشست هم اندیشی دکتر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان و مدیران ارشد این وزارتخانه با جمعی از اساتید رشته‌های علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه‌ها، روز یکشنبه 19 شهریورماه در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد.
۱۴۰۲/۰۶/۱۹ بازدید: ۲۶۲
-->
در سال‌های اخیر موج جدیدی از ناسیونالیسم عربی در کشورهای حوزه خلیج‌فارس رواج پیدا کرده که خاص، درون‌گرا، الهام‌بخش و دارای مقبولیت مردمی است. قبل از آنکه به ویژگی‌های موج چهارم ناسیونالیسم عربی بپردازم و فرصت‌ها و تهدیدهای آن را برای جمهوری اسلامی ایران برشمارم، ضروری است تا مروری گذرا بر سه تجربه ناسیونالیسم در جهان عرب داشته باشم.
۱۴۰۲/۰۶/۱۹ بازدید: ۲۴۵
-->
زنان از دیرباز تا به امروز در معرض آسیب و خطراتی از جمله: خشونت خانگی، خشونت جنسی، حضور کمتر در مشاغل حساس، مهاجرت، دسترسی کمتر به آموزش و بهداشت کافی قرار داشته اند. در این نوشتار سعی بر آن خواهد شد که تاثیر مهاجرت در سال های اخیر بر زنان مورد ارزیابی قرار گیرد.
۱۴۰۲/۰۶/۱۴ بازدید: ۴۶۰
-->
رئیس‌جمهور ایالات متحده روز جمعه، 27 مرداد در کمپ دیوید مریلند، میزبان همتایان ژاپنی و کره جنوبی خود بود؛ نشستی که هدف آن تبادل نظر سه کشور بر سر مسائل امنیتی مهمی همچون تهدیدهای موشکی کره شمالی و تشدید نگرانی‌ها در مورد افزایش تحرکات چین در منطقه آسیا و اقیانوسیه، بوده است.
۱۴۰۲/۰۶/۱۱ بازدید: ۳۱۶
-->
بسیاری از محافل سیاسی غرب از کاهش قابل توجه شرکت سران آفریقایی در اجلاس 2023 مشترک بین روسیه و آفریقا نسبت به سال 2019 به عنوان یک شکست برای روس ها سخن گفته اند. اما بطور واقع بینانه نوع روابط روس ها و آفریقا از ساختار معیوبی رنج می‌برد که این اجلاس ضعف ها را بیش از پیش به نمایش گذاشت.
۱۴۰۲/۰۶/۰۸ بازدید: ۳۳۵
-->
دکتر محمد حسن شیخ الاسلامی در راس هیاتی از مرکز مطالعات، به دعوت بنیاد صلح ساساکاوا(SPF ) و جهت برگزاری میزگرد مشترک سالانه میان دو موسسه در تاریخ 7 شهریور به توکیو سفر کرد.
۱۴۰۲/۰۶/۰۷ بازدید: ۵۱۰
-->
ایالات متحده که برای چندین دهه بعنوان یک قدرت بلامنازع و بدون رقیب اقتصادی و نظامی، خود را بر ساختار نظام بین الملل تحمیل نموده است، طی سال های اخیر با چالش ظهور یک قدرت در حال رشد به نام چین مواجه شده که می‌تواند موقعیت هژمون آمریکا را به خطر بیاندازد.
۱۴۰۲/۰۶/۰۶ بازدید: ۴۰۷
-->
پنجمین مدرسه تابستانه دیپلماسی اقتصادی با تمرکز بر حوزه کشورهای آفریقایی توسط اندیشکده دیپلماسی‌اقتصادی دانشگاه امام صادق با مشارکت و همکاری مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه، اتاق بازرگانی ایران، اتاق بازرگانی تهران و خانه اندیشه‌ورزان برگزار گردید.
۱۴۰۲/۰۶/۰۵ بازدید: ۱۲۳
-->
میزگرد مشترک مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی با موسسه سیاست اقتصاد بین‌الملل کره جنوبی (KIEP) با موضوع توسعه همکاری‌ها و فرصت‌های بین ایران و کره جنوبی با حضور دکتر خلیل شیرغلامی معاون پژوهشی و کارشناسان ارشد مرکز مطالعات و دکتر لی گون هیونگ معاون موسسه کره‌ای و هیأت همراه در تاریخ 5 شهریور 1402 برگزار شد.
۱۴۰۲/۰۶/۰۵ بازدید: ۵۰۷
-->
نشست گروه مطالعات اوراسیا مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با عنوان «بررسی آخرین وضعیت بحران اوکراین: چشم انداز آینده و طرح های صلح» برگزار شد.
۱۴۰۲/۰۶/۰۴ بازدید: ۹۳۱
-->
از زمانی که بحران روابط ایران و عربستان با موضوع سفارت و کنسولگری این کشور در تهران و مشهد به تاریخ 12 دی 1394 آغاز شد؛ احیاء روابط تهران و ریاض را کلیدِ حلِ بسیاری از بحران‌های سیاست خارجی ایران می‌دانستم و برای تبیین این ایده، مقالات و تحلیل‌های زیادی را منتشر نمودم. ایده اصلی من که مستظهر به شواهد و قرائن تجربی گسترده‌ای بود و هست، عبارت‌ است از:
۱۴۰۲/۰۶/۰۴ بازدید: ۴۵۰
-->
دریای خزر به عنوان بزرگترین دریاچه بسته جهان همواره نقش مهمی‌برای کشورهای ساحلی بویژه جمهوری اسلامی ایران و روسیه داشته است. اگرچه در برهه‌ای از زمان این منبع بزرگ آبی نادیده گرفته شد اما در حال حاضر این منطقه با وضعیت جدید از جمله رنسانس دوباره روسیه، ایران قدرتمند، آذربایجان جاه طلب، چین در حال رشد و ظهور افراط‌گرایی اسلامی دست و پنجه نرم می نماید. این درحالی است که در هزاره سوم با توجه به اکتشاف منابع عظیم نفت و گاز، این منطقه جایگاه برجسته تری برای کشورهای ساحلی و در فرایند تامین انرژی اروپا و ترکیه بدست آورده است.
۱۴۰۲/۰۶/۰۱ بازدید: ۱۳۱۵
-->
نشست علمی «ضرورت فقه در سیاست خارجی» با تاکید بر ضروروت تدوین روابط بین الملل اسلامی‌ در تاریخ 1 شهریور 1402 برگزار شد.
۱۴۰۲/۰۶/۰۱ بازدید: ۴۱۷
-->
معاون اول کمیسیون بسیج توده­ای کمیته مرکزی حزب کمونیست ویتنام با رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه دیدار و گفت و گو کرد.
۱۴۰۲/۰۵/۳۱ بازدید: ۲۹۴
-->
حجاب اسلامی یک امر برآمده از قرآن و فقه اسلامی است و در اسلام به ویژه برای زنان توصیه شده است. البته حجاب گاه برگرفته از احکام شرعی و گاه مربوط به قوانین اجتماعی می‌شود. در طول تاریخ، حجاب در جوامع مسلمان، نه در یک معنای حقوقی، بلکه بیشتر در یک معنای اخلاقی استفاده ‌شده ‌است. با این حال در دوران معاصر، حجاب و یا ممنوعیت حجاب در جوامع در چارچوب قوانین مدنی تعریف شده است.
۱۴۰۲/۰۵/۳۰ بازدید: ۷۴۳
-->
دکتر شیخ الاسلامی، رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه با زمبری عبدالقادر، وزیر امورخارجه مالزی در تاریخ 30 مرداد 1402 دیدار و گفت و گو کرد.
۱۴۰۲/۰۵/۳۰ بازدید: ۳۰۸
-->
نشست مشترک مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه با دانشگاه پکن (PKU) با حضور دکتر خلیل شیرغلامی معاون پژوهشی و کارشناسان ارشد مرکز مطالعات و پروفسور لی (Guo Li) رئیس دانشکده حقوق و تعدادی از اساتید و دانشجویان این دانشگاه در تاریخ 30 مرداد 1402 برگزار شد.
۱۴۰۲/۰۵/۳۰ بازدید: ۲۹۴
-->
عربستان سعودی در ادامه تلاش سال های اخیرش برای ایفای نقش یک بازیگر فعال و اثر گذار، در روزهای پنجم و ششم اوت (۱۴ و ۱۵ مرداد) میزبان نشستی بین المللی برای حل و فصل مسالمت‌آمیز جنگ اوکراین البته در غیاب طرف روسی بود.
۱۴۰۲/۰۵/۲۸ بازدید: ۴۱۶
-->
بحران اوکراین، به عنوان یک تحول کلان، همه بازیگران در نظام بین الملل را به نوعی درگیر کرده و در این میان، واتیکان، به عنوان عالی ترین نهاد و پاپ فرانسیس در جایگاه رهبر معنوی کاتولیک های جهان نیز در قبال بحران اوکراین به شکل جدی موضع گیری کرده اند.
۱۴۰۲/۰۵/۲۴ بازدید: ۴۸۰
-->