دفاع مقدس از نگاه اسناد آرشیوی و تاریخی وزارت امور خارجه

به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس، بخشی از اسناد آرشیوی موجود در اداره حفظ و نگهداری اسناد مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه در معرض دید محققان و پژوهشگران ارجمند قرار می‌گیرد.
۱ مهر ۱۳۹۹
مشاهده ۵۰۸۶

 برای مشاهده اسناد آرشیوی اینجا را کلیک کنید   

دوران دفاع مقدس بخشی از تاریخ پرافتخار ایران اسلامی است که حفظ، تدوین و ترویج تاریخ این حماسه، وظیفه ای ملی است. وزارت امور خارجه به عنوان دستگاه دیپلماسی و مسئول تنظیم روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران، در طی دوران دفاع مقدس، نقشی پر اهمیت و برجسته داشته و دوشادوش رزمندگان عزیز و  ساختارهای نظامی‌کشور، به مثابه دو بال، حرکت به سمت حفظ تمامیت ارضی این سرزمین، پایداری و استقامت در برابر دشمنان و سربلندی ایران اسلامی را رقم زدند. بیان مواضع و دفاع از حقوق کشور در مجامع بین المللی، مقابله با دسیسه‌های سیاسی و دیپلماتیک دشمنان و در دست گرفتن ابتکار عمل و نیز آشکار ساختن جنایات رژیم بعثی صدام و همپیمانان منطقه ای و جهانی آن به خصوص در مواردی همچون بمباران شهرها و استفاده از سلاح های شیمیایی توسط رژیم صدام، وظیفه ای خطیر را در دوران دفاع مقدس، متوجه وزارت امور خارجه نموده بود. بیان مستند آنچه در دوران دفاع مقدس بر این سرزمین و ملت سرفراز ایران گذشت، در دستور کار مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه قرار دارد و این مرکز تا کنون ضمن تولید ادبیات مرتبط با دفاع مقدس، اسناد قابل توجهی از آرشیو وزارت امور خارجه را در اختیار مراکز پژوهشی و نهادهای تحقیقاتی که تدوین تاریخ جنگ تحمیلی و دفاع مقدس را بر عهده دارند، قرار داده است.

    در همین راستا و به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس، بخشی از اسناد آرشیوی موجود در اداره حفظ و نگهداری اسناد مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه در معرض دید محققان و پژوهشگران ارجمند قرار می‌گیرد و به لطف و مدد الهی تلاش خواهد شد انتشار این اسناد تاریخی که تلاش ها، از خود گذشتگی‌ها و مجاهدت های صورت گرفته برای مقابله با دشمن و آتش افروزان جنگ تحمیلی را در دوران دفاع مقدس تبیین می‌کنند، تداوم یابد.  

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است
سخنرانی آقای دکتر محمدحسن مهدیان با موضوع «جایگاه روسیه در شکل‌گیری تاریخ جهان» در قالب سلسله جلسات هفتگی سخنرانی‌های علمی در موضوعات تاریخی، در روز چهارشنبه شا...
سخنرانی آقای دکتر محمدحسن مهدیان، با موضوع #۱۷۱جایگاه روسیه در شکل گیری تاریخ جهان#۱۸۷ در قالب سلسله جلسات هفتگی سخنرانی‌های علمی در موضوعات تاریخی، در روز چهار...