ابعاد حقوقی جنایت آمریکا در ترور شهید سلیمانی

۱۱ دی ۱۴۰۲
مشاهده ۱۱۸۶

نشست بزرگداشت «سالگرد شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی؛ بررسی ابعاد حقوقی و پیگیرد قضایی جنایت آمریکا» با حضور محمد حسن شیخ الاسلامی رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی، رضا نجفی معاون حقوقی و بین الملل وزارت امورخارجه، عباسعلی کدخدایی رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین المللی پرونده ترور سردار قاسم سلیمانی در وزارت امورخارجه، توکل حبیب زاده رئیس مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری و جمعی از اساتید و صاحب نظران حقوق بین‌الملل در تاریخ 11 دی 1402 در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه برگزار شد.

رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه در ابتدا با اشاره به خدمات شهید سلیمانی بیان داشت که جمهوری اسلامی ایران از روز اول این جنایات تا به امروز مجموعه ای از اقدامات در حوزه‌های مختلف دیپلماتیک و قضایی را در دستور کار قرار داده است. جنایت بزرگ ترور شهید سلیمانی به جهت نقض اصول عامه حقوق بین الملل و ابعاد حقوق بشری در دادگاه مختلف قابل پیگیری قضائی است.

محمدحسن شیخ الاسلامی اضافه کرد، مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه نیز از ابتدا اهتمام ویژه ای در برگزاری نشست های مختلف درباره ابعاد شخصیتی شهید سلیمانی و پیگیری حقوقی پرونده شهادت ایشان داشته است.

رضا نجفی نیز ضمن تبیین خدمات شهید سلیمانی در همکاری با دستگاه دیپلماسی عنوان داشت که  ترور شهید سلیمانی اقدامی خلاف حقوق بین الملل و نقض منشور ملل متحد است. بنابراین این اقدام آمریکا بدون عواقب نخواهد ماند.

معاون حقوقی و بین المللی وزارت امورخارجه با تاکید بر اقدامات کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین المللی پرونده ترور سردار سلیمانی گفت وزارت امورخارجه از همان ابتدا مواضع حقوقی خود را در سازمان ملل ثبت و تلاش شد تا مستندات حقوقی برای پیگرد این اقدام آماده شود.

عباسعلی کد خدایی نیز ضمن تشکر از حمایت های وزارت امورخارجه و به ویژه شخص دکتر امیرعبداللهیان وزیرامورخارجه که اهتمام جدی در پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی داشته اند؛ عنوان کرد که سردار سلیمانی در چارچوب سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در جهت دفاع از مردم مظلوم منطقه تلاش و حرکت می‌کردند و اثرات این فعالیت ها باعث تقویت روحیه مقاومت و گسترش دفاع مشروع در منطقه شد.

رییس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور سردار سلیمانی با تاکید بر اقدامات  دادگستری تهران برای پیگیری پرونده عنوان داشت که این دادگاه به نتایج خوبی در بعد حقوقی و کیفری رسیده است.

وی در پایان گفت: در بعد داخلی کیفرخواست در این زمینه تقدیم دادگاه شده است و دادگاه در مرحله رسیدگی کیفری پرونده است. در بعد بین‌المللی نیز  با مشورت وکلای خارجی و بین‌المللی مکاتبات فراوانی برای پیگیری پرونده انجام شده است که به زودی نتایج آن به صورت عمومی منتشر خواهد شد.

در این نشست در دو بخش، موضوع ابعاد حقوقی پرونده شهادت شهید سلیمانی و پیگیری جنایات امریکا از نظر ظرفیت های نظام حقوقی داخلی و نیز ظرفیت های نظام حقوقی بین المللی مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است